Mimo pandemii, wody zużywamy mniej

Mniej wody pobierają odbiorcy instytucjonalni.
Mniej wody pobierają odbiorcy instytucjonalni.
AdobeStock

Tylko w czasie lata przedsiębiorstwa wodociągowe odnotowały większy pobór wody przez mieszkańców. W pozostałym czasie jej zużycie wcale nie rośnie.

– Zdecydowany spadek poboru wody odnotowaliśmy w grupie takich odbiorców jak podmioty gospodarcze. Przemysł, jednostki miejskie (min szkoły, urzędy itp), instytucje, uczelnie itd. – mówi Dorota Wiśniewska, kierowniczka Działu Wsparcia Sprzedaży i Komunikacji w poznańskim Aquanecie.

Już od ponad roku mamy w Polsce pandemię. Kolejne lockdowny zamykają Polaków w domach. Nauka, a często i praca odbywają się zdalnie. Poza tym – jednym z zaleceń w sprawie uniknięcia koronawirusa jest częstsze mycie rąk.

Firmy czerpią mało

Czy przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne dostrzegają większy pobór wody? Okazuje się, że nie.

– Dane dotyczące sprzedaży wody w Warszawie za lata 2019-2020 są jasne. Warszawskie MPWiK, jak cała branża w Polsce, obserwuje pewien spadek zużycia wody. To efekt wprowadzeniu w kraju ograniczeń działalności gospodarczej. Związanych ze stanem najpierw zagrożenia epidemicznego (od 14 marca 2020 r.), a następnie epidemii (od 20 marca 2020 roku.) – mówi Marek Smółka, rzecznik stołecznego MPWiK.

CZYTAJ TAKŻE: „Miasta mają problem”. Wojna z Wodami o cenę wody

Przyznaje, że widać to w grupie odbiorców instytucjonalnych. I to już od kwietnia 2020 roku kiedy tzw. lockdown objął wiele branż i sfer życia. Takich jak szkolnictwo, handel, gastronomia, sport czy rozrywka.

– Z zawieszeniem zajęć w szkołach i na uczelniach wiązał się powrót studentów do miejscowości stałego zamieszkania. W przypadku firm upowszechnił się model pracy zdalnej, co oznaczało pozostanie pracowników w domach, często poza Warszawą – mówi Marek Smółka.

Także Dorota Wiśniewska z poznańskiego Aquanetu mówi, że w 2020 roku produkcja wody była niższa od 2019 z dwóch powodów.

– Warunków atmosferycznych jakie panowały w roku 2020 (niższe temperatury ale przede wszystkim więcej było opadów deszczu) oraz  lockdownu i ograniczenia działalności z powodu pandemii Covid.A te ograniczenia wpłynęły na zmianę konsumpcji wody i sprzedaż – przyznaje Dorota Wiśniewska.

Dodaje, że zdecydowany spadek spółka odnotowała w grupie takich odbiorców jak podmioty gospodarcze, przemysł, jednostki miejskie (min szkoły, urzędy itp), instytucje, uczelnie itd.

CZYTAJ TAKŻE: Moja woda? Dotacje do oczek wodnych dotychczas nie zrobiły furory

Mieszkańcy też nie zużywają więcej

Ale już w przypadku mieszkańców poznański Aquanet zanotował zaledwie jednoprocentowy wzrost sprzedaży wody. W grupie gospodarstw domowych.

– To związane jest głównie z lockdownem, zamknięciem szkół, zdalną pracą itp – uważa Dorota Wiśniewska.

Z kolei w Warszawie w przypadku grupy odbiorców indywidualnych stołeczne MPWiK obserwuje stopniowe zmniejszanie zużycia wod. Od maja 2020 roku w stosunku do roku 2019 roku.

– Z wyjątkiem czerwca i sierpnia, kiedy wzrost sprzedaży wody był spowodowany wyższą temperaturą powietrza. Jest to też okres podlewania zieleni – mówi Marek Smółka.

Również w Krakowie zużycie wody przez gospodarstwa domowe nie wzrosło.

– W ubiegłym roku nie odnotowaliśmy wzrostu poboru wody – mówi Robert Żurek, rzecznik Wodociągów Miasta Krakowa. Dodaje, że jest to związane choćby z wyjazdem z miasta studentów, którzy mają naukę zdalną.

Oszczędności jeszcze nie widać

Od kwietnia tego roku w stolicy opłata za śmieci jest uzależniona od zużycia wody. Czy to się już teraz przekłada na jej pobór?

– Ewentualne wnioski co do wprowadzenia przez władze Warszawy nowego systemu opłat za odpady komunalne będą możliwe do podjęcia najwcześniej za kilka miesięcy.  System ten dopiero rusza – podkreśla rzecznik stołecznego MPWiK.

Dodaje, że obecnie można potwierdzić utrzymujący się w związku z pandemią niższy o kilka procent poziom sprzedaży wody.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wakacje na szczecińskich bulwarach? Nie będziesz się nudzić

Nie trzeba wcale jechać nad morze, by posłuchać koncertów szantowych czy poleżeć na piaszczystej ...

Pożyczą sprzęt, by pomóc niepełnosprawnym w codziennym życiu

W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rzeszowie działa bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Podobne funkcjonują też ...

Jan Mencwel: Trzaskowski musi zbudować nową Warszawę

Trzaskowski zapowiadał, że będzie stawiać na zrównoważony transport, powietrze będzie czystsze, a miasto przyjazne ...

Sztuka przetrwania pandemii. Kulturalne plany na 2021 rok

Samorządy starają się utrzymać budżety instytucji kultury mimo trudnej sytuacji. Pozycja kultury na początku ...

Covid powstrzymał turystów. Spadek do poziomu z lat 90. XX w.

Nawet o 70 proc. spadła w niektórych miastach liczba turystów. Mniej było przede wszystkim ...

Rośnie siła mniejszych miast

Brak rąk do pracy powoduje, że stutysięczniki mogą śmiało rywalizować o najemców biur z ...