- Nowoczesne technologie, które zostaną zastosowane w naszej oczyszczalni, pozwolą na bardziej skuteczne oczyszczanie ścieków zarówno pod względem ich ilości, jak i jakości. Zmieniający się klimat, zwłaszcza coraz częstsze i bardziej intensywne ulewy, stanowi rosnące wyzwanie dla miast w Polsce i na świecie. Rozbudowa oczyszczalni zwiększy odporność Wrocławia na te zmiany - mówi Witold Ziomek, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.
Większy magazyn przyjmie więcej ścieków
Budowa zbiornika retencyjnego w rzeszowskiej oczyszczalni to jedna z najważniejszych inwestycji miejskich najbliższych lat. - Dla rozwoju Rzeszowa ta inwestycja jest jedną z kluczowych, bo sprawność i wydajność oczyszczalni ścieków jest jednym z warunków rozwoju. Daje także możliwość odpowiedniej reakcji na zmieniającą się sytuację hydrologiczną – mówi Marcin Deręgowski, wiceprezydent Rzeszowa.
Czytaj więcej
Mieszkańcy Gdańska płacą więcej za wodę i odprowadzanie ścieków. A dodatkowo w mieście tym został...
Jak wyjaśnia Marcin Lewandowski, prezes rzeszowskiego MPWiK, zbiornik wstępny jest gwarancją możliwości przyjęcia przez oczyszczalnię zwiększonego ładunku ścieków, ale także znacznie poprawia bezpieczeństwo np. w sytuacjach, kiedy w efekcie nawalnych opadów deszczu znacznie wzrasta ilość wody docierająca do oczyszczalni. Nowy zbiornik pozwoli na ustabilizowanie napływu i utrzymanie go na stałym harmonijnym poziomie, co jest kluczowe szczególnie dla funkcjonowania flory bakteryjnej oczyszczającej biologicznie ścieki miejskie.
Nowy zbiornik na terenie oczyszczalni będzie miał 24 tysiące metrów sześciennych pojemności i wymiary 70 na 70 metrów. Roboty budowlane rozpoczną się na dniach. Czas na budowę zbiornika to 24 miesiące, a koszt inwestycji wynosi 43 mln zł.