Dofinansowanie otrzyma 18 samorządów, m.in. Kraków, Bydgoszcz, Zamość, Kołobrzeg i Siedlce. Miasta mają różne pomysły na wykorzystanie pieniędzy, które pochodzą z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS).
Ważna inwestycja poprawi gospodarkę odpadami
Rafał Zwolak, prezydent Zamościa nie ukrywa, że pieniądze z NFOŚiGW to olbrzymia szansa dla miasta na poprawę gospodarki odpadami. – Na pewno zostanie ograniczona ilość odpadów ze składowisk w mieście i dwóch sąsiednich gminach – podkreśla prezydent.
W Zamościu aktualnie funkcjonują dwa stałe PSZOK-i. – Dwa razy do roku (wiosną i jesienią) odbywa się zbiórka elektrośmieci oraz śmieci wielkogabarytowych z terenu całego miasta. Zamość mocno współpracuje z Fundacją Odzyskaj Środowisko w zakresie odbioru elektrośmieci, tekstyliów oraz edukacji ekologicznej – informuje Jacek Bełz z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska zamojskiego magistratu.
Czytaj więcej
Wyzwaniem dla samorządów są nie tylko rosnące poziomy recyklingu i przygotowania do ponownego uży...
Dodaje, że w tej chwili PSZOK-i nie prowadzą jednak żadnej dodatkowej działalności, natomiast na taką działalność pozwoli otrzymane dofinansowanie. Za uzyskane pieniądze zostanie wykonana rampa najazdowa z zadaszeniem, budynek administracyjno - socjalny, ścieżka edukacyjna oraz punkt naprawy rzeczy używanych. Prace proceduralne przy budowie już trwają a sama budowa powinna rozpocząć się w IV kwartale tego roku. Zakończenie projektu przewidziane jest na 2027 rok. Budowa PSZOK ma kosztować ponad 23,5 mln zł, z czego dotacja z NFOŚiGW wyniesie ponad 16 mln zł.