W czasach zmian technologicznych, demograficznych i zmagania się ze skutkami epidemii praca to sprawa publiczna, u korzeni której jest idea solidarności – w dużej mierze zapomniana, wymagająca zdefiniowania na nowo. To właśnie pracy poświęcony będzie kongres zorganizowany przez Komitet Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej oraz Centrum Analiz Międzynarodowego Instytutu Społeczeństwa Obywatelskiego.
– Musimy „upolitycznić” kwestię pracy w naszym kraju poprzez skoncentrowanie na niej uwagi liderów życia publicznego. Potrzebna jest poważna debata społeczna wokół zagadnień związanych z pracą – uważa Konrad Ciesiołkiewicz, przewodniczący Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej.
Czy opłaca się pracować?
Na kongresie padną też ważne pytania związane z pracą: czy opłaca się pracować? Czy praca stanie się przywilejem? Jak relacje w miejscu pracy wpływają na społeczeństwo obywatelskie, kapitał społeczny i jakość demokracji?
Dlaczego potrzebny jest dialog związków zawodowych, organizacji pozarządowych i silnych instytucji, jak docenić przezroczystą pracę kobiet oraz jak zahamować ukrywanie kapitału społecznego tkwiącego w seniorach, zwłaszcza w realiach coraz bardziej starzejącego się społeczeństwa – oraz dlaczego praca jest tak ważna? Odpowiedzi na te pytania będą poszukiwać uczestnicy.
CZYTAJ TAKŻE: Praca w czasie pandemii: Urzędnik na innym zawodowym odcinku