Chociaż praca zdalna jest coraz bardziej popularna, samorządowe urzędy nadal przyjmują mieszkańców i zajmują cię ich sprawami.
Od wtorku obowiązuje rozporządzenie Rady Ministrów w zakresie pracy zdalnej w dniach 3 listopada-4 grudnia. – Nie przewiduje ono takiej formy świadczenia pracy przez wszystkich pracowników urzędu. Rozporządzenie nie dopuszcza możliwości zamknięcia urzędu dla mieszkańców – zauważa Karolina Gałecka, rzecznik stołecznego ratusza.
Sprawy związane m.in. z rejestracją stanu cywilnego, ewidencją ludności i dowodów osobistych, wydawaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych, pomocą społeczną, świadczeniem usług komunalnych, działaniami urzędów pracy – w tym wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, wciąż są obsługiwane bezpośrednio.
Dokumenty do pojemnika
W Lublinie Urząd Miasta pracuje i realizuje wszystkie zadania z zakresu administracji samorządowej. – Z uwagi na bezpieczeństwo klientów i pracowników, zostały wprowadzone ograniczenia w bezpośredniej obsłudze mieszkańców, w szczególności dotyczy to wydziału komunikacji – mówi Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza.
CZYTAJ TAKŻE: Ratusz przedstawia warszawski budżet na czasy kryzysu
Dokumenty do tego wydziału można składać wyłącznie drogą elektroniczną, a także do pojemnika wystawionego przy wejściu do wydziału i za pośrednictwem poczty.
W trybie zdalnym pracuje obecnie niemal jedna czwarta urzędników lubelskiego ratusza. – Dyrektorzy wydziałów zostali zobowiązani do takiej organizacji pracy, by pracownicy mogli ją wykonywać w sposób rotacyjny, tak by minimalizować ryzyko zakażenia, a jednocześnie zapewnić sprawną obsługę mieszkańców w tym trudnym okresie – wyjaśnia lubelska urzędniczka.
Połowa z domu
Dla Urzędu Miasta Krakowa nowe przepisy niewiele zmieniają, ponieważ prezydent miasta już 9 października polecił, aby dyrektorzy wydziałów kierowali pracowników do pracy w trybie zdalnym. – Szacujemy, że ok. połowa urzędników realizuje swoją pracę w taki sposób – mówi Joanna Dubiel, rzecznik z krakowskiego magistratu.
CZYTAJ TAKŻE: Jacek Majchrowski: Codziennie dowiadujemy się o nowych zachorowaniach wśród urzędników
– Obecnie zdalnie pracuje ok. 30 proc. pracowników urzędu. Po noweli rozporządzenia Rady Ministrów wskaźnik ten może wzrosnąć, prawdopodobnie do ok. 50 proc – przewiduje Karolina Gałecka ze stołecznego ratusza.
W łódzkim urzędzie miasta praca zdalna jest świadczona od 20 marca. W ostatni poniedziałek z domu pracowały 334 osoby, a we wtorek już 398. Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi, zapewnia, że pomimo polecenia wykonywania pracy w trybie pracy zdalnej Urząd Miasta wykonuje swoje zadania, które bezpośrednio dotyczą mieszkańców, bez większych widocznych zmian.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.