Janusz Cieszyński: Chcemy wspierać firmy dotknięte skutkami epidemii

Planujemy ulgi w opłatach, których wysokość zależy od miasta. Wiemy, że jest przygotowywany pakiet rządowy, ale chcemy, aby on był uzupełniony na poziomie samorządowym – mówi Janusz Cieszyński, nowy I zastępca prezydenta Chełma, do lipca podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, gdzie odpowiadał za informatyzację oraz cyfryzację.

Publikacja: 10.11.2020 17:38

Janusz Cieszyński: Chcemy wspierać firmy dotknięte skutkami epidemii

Foto: mat.,pras.

Podoba się panu Chełm?

Tak.

W poniedziałek został pan wiceprezydentem tego miasta. Od razu się pan zgodził na tę propozycję?

Dłuższy czas rozmawialiśmy z prezydentem miasta o tym, jak rozwija się Chełm, dlatego kiedy pojawiła się taka możliwość, przyjąłem propozycję pracy w Urzędzie Miasta.

Na co dzień dojeżdża pan do pracy z Warszawy, czy jednak zamieszka w Chełmie?

Planuję wynająć mieszkanie w Chełmie.

Jaka jest różnica – pana zdaniem – między pracą w rządzie, a w samorządzie?

Myślę, że i w jednym i w drugim miejscu trzeba ciężko pracować, a  wtedy jest szansa na to, żeby pojawiły się dobre efekty.

Jak przyjęli pana mieszkańcy Chełma? Rozpoznają pana?

Zostałem bardzo miło przyjęty przez współpracowników w urzędzie.

CZYTAJ TAKŻE: Samorządowcy: rząd powinien z nami współpracować w walce z koronawirusem

W Chełmie odpowiada pan za „wdrożenie projektu cyfryzacji” magistratu oraz koordynację miejskiej strategii walki z Covid-19. Na czym dokładnie polega pana praca?

Obecnie jesteśmy na etapie przygotowania do realizacji tego projektu. Jest on bardzo ważny dla mieszkańców, ponieważ wszyscy przekonaliśmy się w czasie epidemii, że pewne sprawy – w momencie, w którym nie da się ich załatwić normalnie – chcielibyśmy załatwiać cyfrowo. Dlatego zależy nam, aby wprowadzić takie możliwości jak najszybciej. To będzie duża i dobra zmiana dla mieszkańców Chełma. Mam nadzieję, że pierwsze efekty pokażemy dość szybko i każdy będzie mógł się przekonać jakie korzyści niesie za sobą cyfryzacja.

W ministerstwie zdrowia odpowiadałem m.in. za wdrożenie systemu elektronicznych recept, czyli systemu, który w ostatnich miesiącach szczególnie udowodnił swoją przydatność To, co kiedyś wymagało osobistej wizyty, da się teraz załatwić na odległość.

Cyfryzacja obejmie sam urząd czy też lepszą sieć w mieście?

Projekt który powierzył mi pan prezydent dotyczy wprowadzenie usług dla mieszkańców oraz cyfryzacji w funkcjonowaniu samego urzędu.

A jeśli chodzi o walkę z Covid-19, to jakie zadania stoją przed panem?

Założenia strategii przedstawiliśmy wspólnie z panem prezydentem już w ub. tygodniu. Będą w niej działania zdrowotne, które przewidują wdrożenie strategii testowania, która uzupełnia działania prowadzone przez rząd. Będziemy też chcieli wspierać przedsiębiorców, którzy są szczególnie dotknięci skutkami epidemii. Planujemy ulgi w tych opłatach, których wysokość zależy od miasta.  Wiemy, że jest przygotowywany pakiet rządowy, ale chcemy, aby on był uzupełniony na poziomie samorządowym.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Suwałk: Na dole, lokalnie, trzeba współpracować

Jakie jeszcze nowe działania czy to w samym urzędzie czy w mieście mogą być wdrożone by powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa w Chełmie?

Myślę, że istotne jest to,  aby wesprzeć organizację izolatorium przy chełmskim szpitalu. To pozwoli osobom, które lżej przechodzą tę chorobę, na spędzanie tego czasu w odpowiednich warunkach. A jednocześnie uwolni dostęp do łóżek w chełmskim szpitalu osobom, które wymagają leczenia w szpitalu.

Dużo jest zakażonych w Chełmie?

Dokładnymi statystykami dysponuje inspekcja sanitarna. Przygotowując strategię analizowaliśmy liczbę wykonywanych testów i nowych zakażeń – w ostatnich tygodniach te liczby niestety były liczone w setkach.

W chełmskim szpitalu brakuje miejsc – dla zakażonych chorych, czy na razie wystarcza?

O to najlepiej zapytać dyrekcję szpitala. Placówka podlega Urzędowi Marszałkowskiemu, a nie prezydentowi miasta. Zaoferowaliśmy dyrekcji szpitala pełne wsparcie.

A jak jest z respiratorami? Czy jakiś – z tej słynnej puli, od handlarza bronią – trafił do tego szpitala? 

Najlepiej pytać o to dyrekcję szpitala.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Gliwic: Nie ma miast odpornych na kryzysowe sytuacje

W chełmskim szpitalu brakuje lekarzy do  pracy z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 – takie ogłoszenie jest na jego stronie internetowej. Wykorzysta pan znajomości w środowisku, by zachęcić medyków do pracy w tym szpitalu?

Jeżeli tylko będę mógł pomóc – to na pewno takiego wsparcia udzielę.

Ma pan też koordynować projekt budowy Medycznego Miasteczka. Kiedy i gdzie ono powstanie? Czemu będzie ono służyć?

Jeżeli chodzi o projekt Medycznego Miasteczka to jestem jeszcze przed rozmową z prezydentem na temat szczegółów tego pomysłu.

Jak długo może potrwać pana misja w Chełmie?

Tak długo, jak długo pan prezydent Banaszek będzie chciał ze mną współpracować.

Podoba się panu Chełm?

Tak.

Pozostało 99% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Dyskusje
Jerzy Buzek: Zohydzanie Polakom Zielonego Ładu to cynizm
Materiał Promocyjny
Sieci, czyli wąskie gardło transformacji energetycznej
Dyskusje
10 tys. zł za krótki film. Startuje 9. edycja konkursu #63sekundy
Dyskusje
Zygmunt Berdychowski: Potrzebne jest nowe otwarcie
Dyskusje
25 lat samorządu województw. Co się udało, co przyniesie przyszłość?
Dyskusje
Prezydent Lublina: Robimy to, co do nas należy