Gdzie można znaleźć najrzetelniejsze firmy

Najlepiej swoje zobowiązania spłacają przedsiębiorcy z województw świętokrzyskiego, podlaskiego i lubelskiego – wynika z najnowszej edycji zestawienia przygotowanego przez ekspertów Rzetelnej Firmy.

Publikacja: 17.01.2023 12:41

Najlepiej w rankingu Rzetelnej Firmy wypadają firmy świętokrzyskie

Najlepiej w rankingu Rzetelnej Firmy wypadają firmy świętokrzyskie

Foto: shutterstock

Wiarygodność płatnicza poszczególnych firm bywa bardzo różna. Są firmy, dla których terminowe regulowanie wszystkich faktur, rachunków czy rat kredytowych jest priorytetem, inne pozwalają sobie na opóźnienia i zaległości, trafiając na czarne listy dłużników. W badaniach Rzetelnej Firmy, na podstawie danych z Krajowego Rejestru Długów, widać także różnice w wiarygodności płatniczej na poziomie regionów.

I tak okazuje się, że rzetelnych partnerów biznesowych najlepiej szukać w województwach świętokrzyskim, podlaskim i lubelskim. To one w zestawieniu na koniec 2022 r. zaprezentowały się najlepiej, uzyskując odpowiednio 44 punkty, 39 punktów i 38 punktów.

W porównaniu z poprzednią edycją rankingu, z połowy 2022 r., warto odnotować awans województwa świętokrzyskiego na pierwsze miejsce (z czwartej pozycji poprzednio). Największy postęp zrobiła jednak Małopolska, która poprawiła swoją pozycję aż o cztery miejsca i uplasowała się ostatecznie na czwartej pozycji. Znaczny spadek zaliczyły z kolei firmy z Podkarpacia – z drugiego na szóste miejsce.

Zmiany widać także na dole rankingu. Najgorzej wypadło Mazowsze, które uzbierało zaledwie 6 pkt. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorcy z tej części Polski znaleźli się na ostatnim miejscu w dwóch z trzech kategorii. Na przedostatnim miejscu znalazły się firmy z województwa kujawsko-pomorskiego (10 pkt), a niechlubne podium zamknęło województwo śląskie (12 pkt), które awansowało o dwie pozycje względem ostatniego rankingu.

– Ostatnie pół roku dobrze wykorzystali także przedsiębiorcy z województw warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i pomorskiego. Ci pierwsi poprawili swoją pozycję w rankingu o jedno miejsce – firmy z Warmii i Mazur awansowały z dziewiątego na ósme, zaś przedstawiciele Wielkopolski z 11. na dziesiąte. Przedsiębiorcy z Pomorza, w porównaniu z poprzednim wskaźnikiem, zanotowali natomiast awans o dwie pozycje i zajęli ostatecznie 12. miejsce – komentuje Katarzyna Starostka, ekspertka Rzetelnej Firmy.

Rzetelność polskich przedsiębiorstw wyliczana jest na podstawie trzech podstawowych wskaźników. – Żeby zapewnić obiektywną weryfikację firm w konkretnych województwach, wzięliśmy pod uwagę: zadłużenie notowane w KRD w przeliczeniu na 1000 firm działających w danym regionie, średnie zadłużenie przypadające na jednego dłużnika oraz odsetek dłużników w województwie w stosunku do wszystkich działających tu firm – wyjaśnia metodologię Starostka. – Im mniejsze zaległości, tym więcej punktów i wyższa pozycja danego regionu – dodaje.

Pod względem średniego zadłużenia w poszczególnych województwach najgorzej wypadają firmy z Mazowsza. Tam przeciętnie dłużnicy mają do oddania 35,8 tys. zł. Potem kolejno plasują się przedsiębiorcy z woj. łódzkiego (35,2 tys. zł) oraz podkarpackiego (34,4 tys. zł). Warto zwrócić uwagę na brak w niechlubnej trójce Śląska, który jako jeden z liderów zadłużenia ogółem zazwyczaj zajmował jedno z trzech ostatnich miejsc w tej kategorii – oraz na obecność Podkarpacia, które w dotychczasowych rankingach notowane było zwykle na ich szczycie.

Najniższe średnie zadłużenie mają z kolei przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego (po ok. 29 tys. zł).

Drugim analizowanym kryterium jest odsetek zadłużonych firm w danych województwach. Im niższy poziom tego wskaźnika, tym wyższe miejsce w rankingu rzetelności. Najlepiej pod tym względem wyglądają firmy z Podkarpacia. Tylko niewiele ponad 6,4 proc. z nich figuruje w bazach KRD. Dobrze wypadli także przedsiębiorcy z Podlasia i Małopolski (po ok. 6,7 proc.). Z kolei na Górnym Śląsku zadłużona jest co dziesiąta firma (10,73 proc.). Niewiele lepiej jest w województwie dolnośląskim (10,5 proc.) oraz kujawsko-pomorskim (ponad 10,4 proc.).

– Mamy aż osiem województw, w których odsetek dłużników wśród wszystkich działających firm oscyluje wokół 10 proc., a tylko trzy, gdzie jest on niższy niż 7 proc. To pokazuje różnicę w postawach przedsiębiorców w różnych częściach Polski. Są takie rejony, gdzie niepłacenie jest ujmą na honorze, są takie, gdzie traktuje się to jako element działalności gospodarczej – komentuje Katarzyna Starostka.

Z kolei w kategorii łącznego długu w konkretnym województwie, w przeliczeniu na 1000 działających tam firm, najlepiej prezentuje się województwo świętokrzyskie (2,1 mln zł). Zaraz za nim znaleźli się przedsiębiorcy z Podlasia (ponad 2,1 mln zł) i Małopolski (2,2 mln zł). Najgorzej wypadły firmy z Mazowsza (3,7 mln zł), województwa kujawsko-pomorskiego (3,5 mln zł) i Śląska (niespełna 3,5 mln zł).

Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Materiał partnera
Żabka wspiera lokalną przedsiębiorczość
Biznes
Morski wiatr da drugie życie lokalnym portom
Biznes
Ptasia grypa mocno zaczęła rok, wybito wielkie stada
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Kontraktacja środków w ramach RPO – Lubuskie 2020 przekroczyła 100 proc.