Wsparcie dla innowacyjnych firm. Samorządy z pomocą dla startupów

Trwa nabór do trzeciej edycji konkursu LublinUp!, którego celem jest wyłonienie i wsparcie najbardziej obiecujących projektów biznesowych oraz pomoc miejscowym talentom w procesie komercjalizacji innowacyjnych pomysłów.

Publikacja: 26.03.2025 15:29

Lublin

Lublin

Foto: Adobe Stock

Konkurs LublinUp! organizowany jest przez lubelskie instytucje akademickie: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Politechnikę Lubelską, skupione w Związku Uczelni Lubelskich, we współpracy z miastem.

Na jakie startupy chcą postawić w Lublinie?

W tym roku LublinUp! został rozszerzony do trzech kategorii. Pierwsza, StartUp Junior, skierowana jest do uczniów lubelskich szkół ponadpodstawowych (liceów, techników oraz szkół branżowych I stopnia), zrzeszonych w zespoły projektowe (2–5 osób plus opiekun-nauczyciel). Kolejna to StartUp Student to kategoria dla studentów i doktorantów (w tym uczestników szkół doktorskich), a także młodych naukowców z lubelskich uczelni, zrzeszonych w zespoły projektowe. Ostatnia kategoria przeznaczona jest dla wszystkich osób, które nie kwalifikują się do kategorii StartUp Junior i StartUp Student, a zamieszkują na terenie województwa lubelskiego (osoby indywidualne, niezrzeszone w zespołach).

Czytaj więcej

Ukraina „krainą jednorożców”. Mimo wojny innowacyjne firmy odniosły światowy sukces

Jak podają organizatorzy, zgłaszane do konkursu projekty muszą wpisywać się w strategiczne obszary rozwoju miasta. Te obejmują m.in. przemysł motoryzacyjny i maszynowy, zdrowe społeczeństwo, inteligentne sieci i ICT, zautomatyzowane przetwórstwo spożywcze i żywność funkcjonalną, procesy chemiczne i produkty chemii specjalistycznej, nowoczesne usługi biznesowe oraz innowacyjną logistykę. Rolę koordynatora pełni Fundacja „OIC Poland”, która wraz z zespołem ekspertów i mentorów Unicorn Hub będzie wspierać pomysłodawców w rozwoju biznesu.

– Poprzez konkurs LublinUp! chcemy rozwijać wśród młodzieży oraz osób dorosłych kompetencje w zakresie przedsiębiorczości oraz zachęcać do budowania własnej firmy w Lublinie. Autorzy najciekawszych zgłoszeń skorzystają ze wsparcia doświadczonych trenerów i mentorów, którzy pomogą w rozwijaniu zaproponowanych projektów – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W trakcie konkursu wybrane zespoły projektowe skorzystają z profesjonalnych warsztatów rozwoju biznesu oraz mentoringu indywidualnego. Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmowane są do 10 kwietnia. Więcej informacji można znaleźć na stronie Związku Uczelni Lubelskich.

Poznański Plus Jeden dla startupów

To nie jedyny samorząd, który wspiera lokalne startupy. – Oferujemy m.in. preferencyjne warunki wynajmu. W mieście działa wiele inkubatorów, akceleratorów, coworkingów oraz przestrzeni dla startupów, które zapewniają tanie lub bezpłatne miejsca do pracy. Wrocław posiada także rozwiniętą infrastrukturę badawczo-rozwojową, w tym centra badawcze i laboratoria – mówi Alicja Jurasz z wrocławskiego magistratu. – Wrocław jest uznawany za jeden z najważniejszych hubów technologicznych w Europie – w rankingu Dealroom z 2022 roku zajął pierwsze miejsce w Polsce i drugie w Europie. Trzy lata temu otrzymaliśmy miano Startupowej Stolicy Polski, które udało się utrzymać w kolejnym roku – dodaje.

Czytaj więcej

Zasiedzieć się w coworku. Elastyczne biura wchodzą do najlepszych budynków

Urzędniczka przypomina, że dzięki projektowi Startup Wroclaw, koordynowanemu przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej, startupy mogą liczyć na stałe wsparcie. Wsparcie to obejmuje m.in. mentoring oraz dostęp do sieci kontaktów biznesowych i inwestorów – np. w ramach klubu aniołów biznesu Wrocław Tech Business Angels Club – a także wsparcie doradcze w zakresie prawa, finansów i marketingu.

We Wrocławiu organizowane są liczne wydarzenia branżowe, takie jak Made in Wroclaw, Startup WRO Meetup czy WRO Venture Connect, które ułatwiają budowanie sieci kontaktów i pozyskiwanie kapitału. Miasto wspiera również komercjalizację pomysłów – Wrocławski Park Technologiczny pomaga przy rozwijaniu prototypów i wprowadzaniu produktów na rynek.

Także Poznań od lat wspiera i promuje innowacyjną lokalną przedsiębiorczość. W 2013 roku wystartował projekt Startup Poznań, oferujący wsparcie firmom działającym w branży nowych technologii. – Obecnie w ramach Startup Poznań realizowany jest program „Przestrzeń Pracy Wspólnej Plus Jeden”. To bezpłatne miejsce pracy, spotkań i wymiany doświadczeń. To miejsce dla każdego przedsiębiorcy, pomysłodawcy i mieszkańca – mówi Anna Potrzebowska z Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania.

Urzędniczka podkreśla, że powstanie przestrzeni to efekt współpracy i odpowiedź na sygnały płynące ze środowiska startupowego, które zabiegało o stworzenie w mieście miejsca, w którym te społeczności będą mogły się spotykać, pracować i dzielić doświadczeniami. Aktualnie w Plus Jeden odbywają się cykliczne spotkania społeczności związanych z cyberbezpieczeństwem, nowymi technologiami, AI, różnymi językami programowania, a także hackathony programistyczne oraz konferencje kierowane do istniejących startupów oraz osób planujących stworzenie startupu. W tym momencie dla użytkowników dostępnych jest ok. 30 miejsc do pracy z dostępem do Wi-Fi, z których skorzystać może każdy bez opłat. Do dyspozycji użytkowników są też budki akustyczne oraz salka do spotkań biznesowych.

W 2024 roku z miejsc do pracy skorzystało ok. 5 tys. osób. Użytkownikami przestrzeni są głównie osoby związane z branżą IT, ale także architekci, studenci i licealiści pracujący nad różnymi projektami. Poza tym Poznań oferuje także bezpłatne doradztwo (np. w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej), mentoring oraz szkolenia i warsztaty. W zeszłym roku z bezpłatnej oferty szkoleniowej skorzystało ponad tysiąc osób.

Konkurs LublinUp! organizowany jest przez lubelskie instytucje akademickie: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz Politechnikę Lubelską, skupione w Związku Uczelni Lubelskich, we współpracy z miastem.

Na jakie startupy chcą postawić w Lublinie?

Pozostało jeszcze 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Ponad 660 firm inwestuje na Dolnym Śląsku w R&D. Trzecie miejsce w kraju
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Zakupy nie tylko w Żabce i Biedronce. Sieci lokalne mają się dobrze
Materiał Promocyjny
Jak zaistnieć w sieci z małym biznesem? Sprawdź najlepsze pomysły
Biznes
9000. franczyzobiorca dołączył do sieci Żabka
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Biznes
Na regionalnych lotniskach zapowiada się rekordowy sezon
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście