Autorzy raportu tłumaczą, że przygotowanie wskaźnika rzetelności województw wymaga przeanalizowania kilku aspektów, bo dopiero to daje pełny obraz sytuacji. Badają więc: ogólne zadłużenie przedsiębiorstw w danym województwie notowane w KRD, zadłużenie w przeliczeniu na 1000 firm działających w danym województwie, średnie zadłużenie przypadające na jednego dłużnika oraz odsetek dłużników w województwie w stosunku do wszystkich działających tu firm.
Na tej podstawie każdemu z województw przyznawane są punkty za miejsce w tabeli (im mniejszy dług, tym więcej punktów). Ich suma pozwala ustalić wskaźnik rzetelności, który pokazuje najbardziej i najmniej rzetelne regiony.
Zrelatywizowany wskaźnik
Na początku 2022 r. najlepiej pod tym kątem wypadły województwa podlaskie (56 pkt), podkarpackie (52 pkt) i opolskie (49 pkt). Najsłabiej zaś mazowieckie (8 pkt), śląskie (8 pkt) i pomorskie (16 pkt).
Jeśli wziąć pod uwagę wyłącznie ogólny poziom zadłużenia w bazie KRD, najlepiej jest w województwach podlaskim (155,6 mln zł), opolskim (156,1 mln zł) i świętokrzyskim (173,6 mln zł). Po drugiej stronie są Mazowsze (1,96 mld zł), Śląsk (1,2 mld zł) i Wielkopolska (910 mln zł).
– To normalne, że w największych województwach jest najwięcej firm, a tym samym może być największa liczba dłużników. Dlatego postanowiliśmy zrelatywizować ten wskaźnik – mówi Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy.