Obok przedsiębiorstw działających w branży lotniczej, kolejnym wyróżnikiem Podkarpacia stanie się produkcja oraz działalność badawczo-rozwojowa związana z wykorzystaniem wodoru. 18 maja w Jasionce przedstawiciele rządu, regionalnych władz samorządowych oraz reprezentanci biznesu podpisali w tej sprawie list intencyjny w sprawie powołania Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Będzie opierać się o produkcję wodoru w procesie elektrolizy z wykorzystaniem nadwyżek energii produkowanej z instalacji OZE. W założeniach jej powstanie pozwoli wykorzystać potencjał Rzeszowa i regionu. Zwłaszcza w zakresie nowoczesnych technologii. Przyczynić się do rozwoju gospodarczego regionu oraz zwiększenia jego atrakcyjności inwestycyjnej.
CZYTAJ TAKŻE: Autobusy zatankują wodór. Polskie miasto liderem w Europie
W dolinie będzie się produkować ogniwa paliwowe i autobusy wodorowe. Niskoemisyjny wodór będzie można wykorzystywać na szeroką skalę. W budowie Podkarpackiej Doliny Wodorowej władze chcą wykorzystać organizacyjne doświadczenia przy tworzeniu Doliny Lotniczej. Dzięki niej Podkarpacie nie tylko przyciągnęło duże i prestiżowe zagraniczne inwestycje, ale także umożliwiło szybszy rozwój lokalnych przedsiębiorstw. Dla tych ostatnich podobne szanse otworzy budowa gospodarki wodorowej.
W doliny popłyną pieniądze z UE
Projektowane są podobne przedsięwzięcia także w innych regionach. W ich tworzenie angażowane będzie m.in. 800 mln euro z Krajowego Planu Odbudowy. Kolejnym elementem wsparcia mają być unijne fundusze w ramach jednego z mechanizmów Komisji Europejskiej – Ważnych Projektów Stanowiących Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania. Dwa z nich będą częściowo realizowane w województwie podkarpackim przez Tauron i Polenergię.
Doliny wodorowe maja stać się podstawą rozwoju w Polsce gospodarki wodorowej i stać się elementem całego systemu podobnych przedsięwzięć w krajach członkowskich UE. Według ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki, Doliny Wodorowe powinny kłaść nacisk na rozwój projektów badawczo-rozwojowych. Także inwestycyjnych dla zaspokojenia potrzeb równolegle w wielu obszarach. Powstałby system powiązań umożliwiający rozwój technologii, wiedzy, badań i biznesu. – Rosnąca rola wodoru i jego potencjał w dekarbonizacji gospodarki jest szansą na stworzenie nowoczesnego ekosystemu łączącego w sobie produkcję, transport, magazynowanie i końcowe zastosowanie wodoru w przemyśle – stwierdza pełnomocnik rządu ds. gospodarki wodorowej, Krzysztof Kubów.