Koniec pieca i stalowni w krakowskiej hucie

ArcelorMittal Poland poinformował o zamknięciu na stałe części surowcowej krakowskiej huty, czyli wielkiego pieca i stalowni.

Publikacja: 08.10.2020 17:39

Koniec pieca i stalowni w krakowskiej hucie

Foto: mat.pras.

Proces zamykania instalacji rozpocznie się w tym miesiącu i potrwa kilka tygodni. Nowej pracy będzie musiało szukać ok. 700 hutników.

Tymczasowe rozwiązania

ArcelorMittal wyłączył tymczasowo wielki piec w listopadzie 2019 roku. Głównym powodem był spadek zapotrzebowania na stal i napływ tanich wyrobów hutniczych z importu. Spółka nie zwolniła jednak pracowników zatrudnionych w części surowcowej. Z ok. 1200 osób część otrzymała propozycję pracy w hucie w Dąbrowie Tarnowskiej, część od marca tego roku przebywa na tzw. „postojowym”.  Niektórzy zajmowali się konserwacją wielkiego pieca w Krakowie. Zarząd firmy przekonywał wówczas, że przestój pieca potrwa kilka miesięcy a gdy sytuacja na rynku stali poprawi się, piec zostanie uruchomiony. Dziś wiadomo, że tak się nie stanie.

CZYTAJ TAKŻE: Wielki piec w Krakowie ożyje w marcu

Według ArcelorMittal produkcja stali w Krakowie nadal jest nierentowna. – Mimo że od kilku tygodni obserwujemy niewielki wzrost popytu, spowodowany głównie uzupełnianiem zapasów, to zapotrzebowanie na stal jest wciąż znacząco niższe niż przed pandemią. A to oznacza, że musimy podjąć trudne decyzje – w tym przypadku niestety decyzję o trwałym zamknięciu wielkiego pieca i stalowni w Krakowie – poinformował w przesłanym komunikacie Sanjay Samaddar, prezes zarządu i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Półprodukty przyjadą z Dąbrowy

Spółka ArcelorMittal deklaruje, że nadal chce produkować stal w Polsce i kontynuować dostawy do klientów. Musi jednak zminimalizować koszty. A to oznacza, że po zamknięciu części surowcowej w Nowej Hucie produkcja surówki żelaza będzie się odbywała tylko w jednej lokalizacji – w wielkich piecach oddziału w Dąbrowie Górniczej. Krakowski oddział nie zostanie zamknięty.

– Będzie pracowała koksownia i część przetwórcza huty: dwie walcownie, linia ocynkowania i malowania blach – mówi Marzena Rogozik z krakowskiego biura ArcelorMittal. W część przetwórczą huty firma w ciągu ostatnich pięciu lat zainwestowała 500 mln zł. Półprodukty na potrzeby krakowskich walcowni będą pochodziły głównie ze stalowni w Dąbrowie Górniczej. W tym zakładzie ArcelorMittal planuje inwestycje na ok. 180 mln zł. Nowe projekty mają zwiększyć moce produkcyjne i umożliwić wytworzenie nowych gatunków stali.

Hutnicy poszukają pracy?

ArcelorMittal Poland zatrudnia ok. 11 tys. osób, z czego ok. 4 tys. pracuje w krakowskim oddziale. W części surowcowej huty zatrudnionych było ok. 1200 osób. – Od listopada 2019 r., od czasu wygaszenia pieca, część pracowników znalazła pracę w innych spółkach, część odeszła na emerytury. Myślę, że realnie potrzebna będzie pomoc dla grupy ok. 650-700 osób. Będziemy o tym rozmawiać m.in. ze związkami zawodowymi, będziemy szukać dla nich zatrudnienia – podkreśla Marzena Rogozik.

CZYTAJ TAKŻE: Był przemysł, będzie atrakcja. Jak naśladujemy Zagłębie Ruhry

Lokalni samorządowcy, którzy już w ubiegłym roku powątpiewali w ponowny rozruch pieca, nie kryją obaw. – To stałe wygaszenie pieca od dawna wisiało w powietrzu. Pytanie tylko czy pandemia przyspieszyła takie rozwiązanie czy była pretekstem – mówi Wojciech Krzysztonek, radny miasta. Krzysztonek dodaje, że zamknięcie pieca i stalowni będzie miało olbrzymi wpływ na stan gospodarczo-społeczny Krakowa.

Przypomina, że sytuacja huty i jej pracowników była tematem spotkania, a właściwie „okrągłego stołu” z udziałem samorządowców, przedstawicieli ArcelorMittal, związkowców, hutników i polityków m.in. Jarosława Gowina i Jadwigi Emilewicz. Spotkanie zostało zorganizowane w styczniu tego roku przez krakowski magistrat. – Nie podjęto jednak wtedy żadnych konkretnych ustaleń. A to nie ostatni zakład w Krakowie, który zwolni pracowników. Będą kolejne i tu trzeba systemowych, rządowych rozwiązań o co zresztą apelował apelował prezydent Krakowa, właśnie na przykładzie krakowskiej huty – podkreśla Krzysztonek.

Proces zamykania instalacji rozpocznie się w tym miesiącu i potrwa kilka tygodni. Nowej pracy będzie musiało szukać ok. 700 hutników.

Tymczasowe rozwiązania

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Zakupy nie tylko w Żabce i Biedronce. Sieci lokalne mają się dobrze
Materiał Promocyjny
Jak zaistnieć w sieci z małym biznesem? Sprawdź najlepsze pomysły
Biznes
9000. franczyzobiorca dołączył do sieci Żabka
Biznes
Na regionalnych lotniskach zapowiada się rekordowy sezon
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Materiał partnera
Jak sprawnie budować z KPO