Reklama
Rozwiń

Nietoperze wspierają odnowę zabytków

Małopolska będzie remontować kościoły, w których mieszkają kolonie tych chronionych ssaków.

Publikacja: 08.03.2018 23:00

Nietoperze wspierają odnowę zabytków

Foto: Flickr

W ośmiu obiektach sakralnych wymienione będą dachy, a w dwóch kolejnych – w Szczawnicy i Szczyrzycu – powstaną jednocześnie platformy na guano, czyli odchody podkowca małego i nocka orzęsionego.

W połowie stycznia rozpoczął się remont kościoła we Florynce. Strych tej dawnej cerkwi greckokatolickiej upodobały sobie podkowce małe i nocek duży. – Są to rzadkie i zagrożone gatunki na terenie Unii Europejskiej, wymagające działań czynnej ochrony. Wymiana pokrycia dachu prowadzona jest zgodnie z wymaganiami rozrodczej kolonii nietoperzy, zapewniając ich bezpieczeństwo i poprawiając warunki mikrosiedliskowe, takie jak zachowanie i oznakowanie wlotów, zapewnienie odpowiedniego poziomu zaciemnienia oraz wentylacji. Prace prowadzone są pod nieobecność nietoperzy, a więc porą zimową – tłumaczy Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.

To ona realizuje projekt „Ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk chronionych w ramach sieci Natura 2000 w Małopolsce”. Zagwarantowano w nim unijne środki m.in. na ochronę nietoperzy i ich siedlisk w południowej części województwa małopolskiego, a dokładnie na terenie powiatów: gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego oraz nowotarskiego.

RDOŚ przeznaczyła pieniądze na remonty dziesięciu dachów obiektów sakralnych, w których bytują chronione gatunki nietoperzy.

We Florynce poza modernizacją dachu zostanie również zabezpieczone wejście do jaskini, w której nocują nietoperze. Przyrodnicy zasadzą także zieleń wokół obiektów, w których są kolonie rozrodcze latających ssaków. Prace zlecone przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska obejmują także wymiany dachów obiektów sakralnych m.in. w Ropie, Izbach, Szczawnicy, Łukowicy i Wojkowej oraz w budynku dawnej plebanii w Krościenku nad Dunajcem.

Oprócz remontów dachów zaplanowano wykonanie platform na guano w kościele w Szczawnicy oraz w klasztorze (wraz z kościołem) w Szczyrzycu. – Na te inwestycje przewidziano w sumie ok. 7 mln zł. Kwota obejmuje łączne wydatki planowane na cały okres realizacji projektu, czyli na lata 2017–2020 – tłumaczy Maciej Kozak z krakowskiej RDOŚ.

Poza tym na wszystkich stanowiskach nietoperzy w remontowanych świątyniach przeprowadzone zostaną drobne prace konserwacyjne. W ich ramach będą naprawiane uszkodzone elementy zabezpieczające kolonie nietoperzy (np. wloty), sprzątane odchody, wymieniana folia na platformach itp.

– Jednocześnie wokół obiektów będą podejmowane działania, które mają poprawić funkcjonowanie tras migracji nietoperzy, głównie poprzez pielęgnację istniejącej zieleni i dosadzanie drzew. Planowana jest również poprawa oświetlenia, które zamontowane w nieodpowiedni sposób może stanowić zagrożenie dla tej grupy zwierząt – tłumaczy Michał Kozak.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku