Teraz szukają pieniędzy na ten cel. Samorząd liczy, że inwestycja może zostać zrealizowana w partnerstwie publiczno-prywatnym. Plac Wolności leży w centrum. Dziś jest tam jeden wielki parking. Władze miasta chcą to zmienić.
– Przebudowa tego miejsca jest jednym z wielu zadań zaplanowanych do realizacji w obszarze zabytkowego śródmieścia Kielc. Tak silny postulat koncentracji działań naprawczych i modernizacyjnych przestrzeni publicznych w obrębie kieleckiej starówki sformułowany był w pierwszej edycji strategii rozwoju miasta „Kielce 2015″ z 2000 roku – mówi Artur Hajdorowicz, dyrektor z Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji kieleckiego ratusza.
Auta pod ziemię
Przypomina, że zakres kompleksowych działań dla zabytkowego śródmieścia Kielc przedstawiono w Lokalnym Programie Rewitalizacji Obszarów Miejskich, Poprzemysłowych i Powojskowych uchwalonym w maju 2004 r.
– Przebudowa i modernizacja placu Wolności została tam wskazana jako jedno z wielu wyspecyfikowanych zadań rewitalizacyjnych, a w przedstawionej wówczas analizie obszarów zdegradowanych pod względem przestrzennym, społecznym i ekonomicznym zabytkowe śródmieście Kielc cechowało się koncentracją najbardziej negatywnych wskaźników – tłumaczy dyr. Hajdorowicz.
Według zamierzeń urzędników plac Wolności zostałby uwolniony od samochodów – miejsce dla 250 aut znalazłoby się na podziemnym parkingu – a zwolniona przestrzeń zostałaby przeznaczona na cele wypoczynku i rekreacji.