Rocznica pisana przez mieszkańców

„Codziennie Polskę tworzyMy” – pod takim hasłem organizowane są w Szczecinie obchody stu lat niepodległości.

Publikacja: 18.01.2018 21:00

Akcja „Codziennie Polskę tworzymy” obecna jest m.in. na billboardach.

Akcja „Codziennie Polskę tworzymy” obecna jest m.in. na billboardach.

Foto: materiały prasowe

Piotr Krystek, prezydent Szczecina, tak opisuje program działań związanych z obchodami:

– Na niepodległość chcemy spojrzeć przez pryzmat szczecinian, bo przecież ich własna niepodległość realizuje się codziennie właśnie tutaj.

„Jak to jednak zrobić w Szczecinie, w innych miastach i regionach, które w 1918 roku polskie nie były? Staraliśmy się znaleźć odpowiedź. Chcemy obchodzić to święto na nasz, wyjątkowy sposób – jako pochwałę codzienności, z myślą o przyszłości i przez pryzmat mieszkańców, którzy tworzą Polskę codziennie” – opisują organizatorzy.

Efektem jest inicjatywa „Codziennie Polskę tworzyMy”. To nazwa niemal rocznego programu obchodów. Jednym z elementów jest portal mojaniepodleglosc.pl, na którym publikowane są wypowiedzi znanych osób związanych ze Szczecinem.

Biało-czerwona filharmonia

To też kampanie outdoorowe, wydawnictwa, konkurs plastyczny dla uczniów i przedszkolaków, konferencja o przyszłości miast i regionów skierowana do samorządowców z całej Polski (zaplanowana na kwiecień).

Miasto ponadto przeznacza 100 tys. zł na działania obywatelskie w formie tzw. małych dotacji dla inicjatyw obywatelskich o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, artystycznym, społecznym, które włączą mieszkańców w obchody rocznicy. Organizowane będą także panele, koncerty, wystawy, festyny sąsiedzkie.

Kumulacja przedsięwzięć związanych z obchodami Święta Niepodległości nastąpi 4 listopada 2018 r. Wtedy zorganizowany zostanie koncert rodzinny, jazzowy, muzyki tradycyjnej i elektronicznej. Miasto planuje też koncert kameralny na 11 listopada. Filharmonia weźmie udział w inicjatywie „Muzyczne dekady wolności”, która transmitowana będzie przez telewizję i radio. Szczecinianie i turyści odwiedzający miasto już mogą zobaczyć 11. dnia każdego miesiąca podświetlony biało-czerwonymi barwami gmach filharmonii.

Dwie daty

Także Wrocław znalazł swój sposób na świętowanie obchodów odzyskania niepodległości. Na tweetupie #100latNiepodległości zaprezentował je prezydent miasta Rafał Dutkiewicz.

Obchody we Wrocławiu rozpoczną się 16 marca; wtedy odbędzie się koncert „Gintrowski, a jednak coś po nas zostanie…”. 29 czerwca, w rocznicę śmierci artysty i polityka, odsłonięte zostanie popiersie Ignacego Jana Paderewskiego. Wiele wydarzeń zaplanowano na 4 czerwca. W tym dniu rondo nieopodal wrocławskiego lotniska otrzyma nazwę 4 Czerwca, a na jego środku stanie maszt z biało-czerwoną flagą.

Dutkiewicz zwraca uwagę, że niepodległość kojarzy się z dwoma datami. – Z rokiem 1918 oraz pamiętanym 1989, kiedy to na zamknięcie dekady Solidarności została ona potwierdzona. Dlatego też 4 czerwca odbędzie się Festiwal Wolności i Demokracji – zapowiedział.

We wrześniu w Muzeum Architektury zostanie otwarta wystawa o osiągnięciach Polski „1918–2018: Stulecie Niepodległości. Z Polski w świat”. Natomiast 11 listopada na biało-czerwono rozbłyśnie miejski stadion przy alei Śląskiej.

Prezydent Wrocławia zapowiedział także, że specjalny sztandar stulecia będzie wędrował po wrocławskich szkołach, a na koniec otrzyma go placówka, której zostanie nadanie imię Stulecia Niepodległości.

Parada na święto

– W Gdańsku zainaugurowaliśmy obchody stulecia niepodległości i stulecia praw wyborczych kobiet na początku listopada 2017 r. – opisuje Anna Iwanowska z gdańskiego magistratu. – Osią spajającą roczne świętowanie jest cykl gdańskich debat obywatelskich, podczas których podejmujemy zagadnienia związane z niepodległością zarówno w kontekście historycznym, jak i dziedzictwa współczesności – dodaje. Wezmą w nich udział znane osoby ze świata kultury, historii, nauki, polityki i życia społecznego.

Miejskie instytucje przygotowują dodatkowo specjalne programy artystyczno-kulturalne skierowane do mieszkańców. Z tej okazji przygotowywany jest również okolicznościowy medal.

Władze miasta planują też wybudowanie masztu, na którym zawiśnie polska flaga, a w czasie ważnych miejskich uroczystości – flaga Gdańska. Podczas samego Święta Niepodległości tradycyjnie ulicami miasta przejdzie parada.

Piotr Krystek, prezydent Szczecina, tak opisuje program działań związanych z obchodami:

– Na niepodległość chcemy spojrzeć przez pryzmat szczecinian, bo przecież ich własna niepodległość realizuje się codziennie właśnie tutaj.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej