Biało-czerwona filharmonia
To też kampanie outdoorowe, wydawnictwa, konkurs plastyczny dla uczniów i przedszkolaków, konferencja o przyszłości miast i regionów skierowana do samorządowców z całej Polski (zaplanowana na kwiecień).
Miasto ponadto przeznacza 100 tys. zł na działania obywatelskie w formie tzw. małych dotacji dla inicjatyw obywatelskich o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, artystycznym, społecznym, które włączą mieszkańców w obchody rocznicy. Organizowane będą także panele, koncerty, wystawy, festyny sąsiedzkie.
Kumulacja przedsięwzięć związanych z obchodami Święta Niepodległości nastąpi 4 listopada 2018 r. Wtedy zorganizowany zostanie koncert rodzinny, jazzowy, muzyki tradycyjnej i elektronicznej. Miasto planuje też koncert kameralny na 11 listopada. Filharmonia weźmie udział w inicjatywie „Muzyczne dekady wolności”, która transmitowana będzie przez telewizję i radio. Szczecinianie i turyści odwiedzający miasto już mogą zobaczyć 11. dnia każdego miesiąca podświetlony biało-czerwonymi barwami gmach filharmonii.
Dwie daty
Także Wrocław znalazł swój sposób na świętowanie obchodów odzyskania niepodległości. Na tweetupie #100latNiepodległości zaprezentował je prezydent miasta Rafał Dutkiewicz.
Obchody we Wrocławiu rozpoczną się 16 marca; wtedy odbędzie się koncert „Gintrowski, a jednak coś po nas zostanie…”. 29 czerwca, w rocznicę śmierci artysty i polityka, odsłonięte zostanie popiersie Ignacego Jana Paderewskiego. Wiele wydarzeń zaplanowano na 4 czerwca. W tym dniu rondo nieopodal wrocławskiego lotniska otrzyma nazwę 4 Czerwca, a na jego środku stanie maszt z biało-czerwoną flagą.
Dutkiewicz zwraca uwagę, że niepodległość kojarzy się z dwoma datami. – Z rokiem 1918 oraz pamiętanym 1989, kiedy to na zamknięcie dekady Solidarności została ona potwierdzona. Dlatego też 4 czerwca odbędzie się Festiwal Wolności i Demokracji – zapowiedział.