Podlasie przejęło ster w Brukseli

Region przez rok poprowadzi Dom Polski Wschodniej w stolicy Belgii. Kalendarz imprez się zapełnia.

Publikacja: 16.01.2018 00:30

Siedziba DPW w Brukseli.

Siedziba DPW w Brukseli.

Foto: materiały prasowe

To już drugi raz, gdy region dostaje w ręce klucze Domu Polski Wschodniej, ale pierwszy raz z obecnym marszałkiem Jerzym Leszczyńskim. Od stycznia Podlasie koordynuje prace domu, w którym znajdują się biura wszystkich pięciu wschodnich województw Polski.

Dom w Brukseli to adres nie tylko dla polityków, ale też przedsiębiorców i wreszcie zwykłych mieszkańców tych regionów. – To nasza komórka w Brukseli, ułatwiamy pracę innym samorządom – mówi „Rzeczpospolitej” Urszula Arter, rzecznik prasowy marszałka województwa podlaskiego. Informuje, że sama prezydencja nie generuje dodatkowych kosztów, bo organizacja wydarzeń promocyjnych jest wpisana w działania regionu.

Wystawy, pisarze, biegi

Koordynacja prac Domu Polski Wschodniej ma dać województwom szansę na przedstawienie siebie w Brukseli i zainteresowanie ofertą Podlasia nowych turystów.

W pierwszych dniach lutego odbywają się tam targi Salon de Vacances – skierowane do belgijskiej klasy wyższej, która nawet kilka razy w roku wyjeżdża na zagraniczne wakacje. Dom Polski Wschodniej chce wśród nich wypromować piękny szlak rowerowy Green Velo, który biegnie przez cały markoregion.

Zaplanowano też kolejną edycję „Polish Design Island”, wystawy najciekawszego wzornictwa z Polski. – Liczymy, że podobnie jak w roku ubiegłym, 15 projektantów z Polski wschodniej będzie miało okazję pokazać swoje produkty także w Europie – informuje DPW. Eksponaty będą umieszczone w czarnym kontenerze morskim, nazwanym Mobilnym Instytutem Kultury. Wystawa łączy się z Brussels Design September, corocznym wydarzeniem poświęconym wzornictwu.

Do Brukseli przyjadą pisarze z Polski wschodniej, swój wieczór autorski będzie miała Agnieszka Korzeniowska – pisarka z Podlaskiego, publicysta Szymon Hołownia, a także autorka popularnych kryminałów Katarzyna Bonda. W planach jest także wystawa poświęcona twórczości Jerzego Nowosielskiego i innych artystów z tego regionu.

Organizatorzy zapowiadają też wizyty studyjne dla podmiotów z Polski wschodniej, jednak szczegóły tych misji nie są jeszcze znane. W ramach europejskiego tygodnia sportu odbędzie się ponownie Polish Run, w ubiegłym roku na starcie biegu na 10 km stanęło 600 osób z 34 krajów.

W planie przesłanym przez pracowników podlaskiego urzędu marszałkowskiego nie ma na razie inicjatyw promujących bezpośrednio województwo podlaskie. W programie znalazły się za to wyjazdy na targi do Hamburga (targi technologii produkcji Nortec, 23–26 stycznia) oraz w marcu na targi branży spożywczej Tavola w Kortrijk oraz Midest w Paryżu, dla podwykonawców przemysłowych.

Walka o budżet

Koordynacja daje regionowi szansę, by pilnować swoich interesów. To czas na dobrze pojęty lobbing, zwłaszcza gdy w Brukseli toczą się rozmowy na temat przyszłego budżetu Unii Europejskiej.

Na początku lutego w DPW marszałkowie Polski wschodniej spotkają się z przewodniczącym Europejskiego Komitetu Regionów. To instytucja doradcza UE, która reprezentuje interesy europejskich regionów. Marszałkowie wręczą mu wspólne stanowisko, opracowane przez komisję ds. Polski Wschodniej Związku Województw RP. Na spotkaniu podpisany zostanie także podpisany dokument o nazwie #CohesionAlliance, za pomocą którego Polska wschodnia dołączy do powstałego w ubiegłym roku sojuszu na rzecz umacniania polityki spójności po 2020 r.

– Będziemy kontynuować działania zmierzające do zabezpieczenia naszych interesów w przyszłej perspektywie finansowej UE po roku 2020 ze szczególnych uwzględnieniem programu Rozwój Polski Wschodniej – mówił na początku stycznia marszałek Leszczyński.

A o tym, że jest o co walczyć, informował w ubiegłym tygodniu Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju, który nie wykluczył, że w nowym unijnym budżecie pojawi się ponownie program wspierający rozwój wschodniej części Polski po 2020 roku. Na półmetku programu operacyjnego Polska Wschodnia (do końca 2017 r.) zakontraktowano już 70 procent pieniędzy. Jego budżet to 2 mld euro.

Urząd Siemiatycz

Wśród 30 tysięcy Polaków w Brukseli mieszkają aż trzy tysiące siemiatyczan. – Burmistrz Siemiatycz uruchomił w Domu Polski Wschodniej biuro miasta, by mieszkańcy, którzy licznie wyjechali do Brukseli, mogli tam załatwiać swoje sprawy urzędowe – tłumaczy Urszula Arter. Pracownik gminy przyjeżdża tu raz w tygodniu i pomaga w sprawach związanych z podatkami, opłatami czy spadkami.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: aleksandra.ptak@rp.pl

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay