Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Szczecinie, opublikowanych między innymi na podstawie wstępnych statystyk powiatowych urzędów pracy, stopa bezrobocia w listopadzie w województwie zachodniopomorskim wyniosła 8,6 proc., czyli była taka sama jak w październiku, kiedy zanotowano spadek o 0,3 proc. w skali miesięcznej, w stosunku do września. 8,6 proc. to o ponad 2 pkt proc. mniej niż w adekwatnym okresie poprzedniego roku. Jest to najniższe bezrobocie listopadowe w historii województwa zachodniopomorskiego. Najlepsza sytuacja jest w Szczecinie, Świnoujściu i w powiecie kołobrzeskim. Choć nadal jest to jeden z wyższych wskaźników w kraju i stopa bezrobocia rejestrowego w regionie jest czwartą najwyższą, obok świętokrzyskiego, to Pomorze Zachodnie niewątpliwie przeżywa ożywienie inwestycyjne, skutkujące wzrostem popytu na pracę.
Szukają chętnych do pracy
Niektóre firmy, jak Amazon, mają wręcz problemy ze znalezieniem pracowników. Trzecią w ciągu 8 lat rozbudowę zakładów w Stargardzie podejmuje Bridgestone. Japoński producent opon zatrudnia nowych pracowników przy jednoczesnym wzroście wydajności.
– Przedsięwzięcie ma pomóc w zwiększeniu możliwości produkcyjnych i technologicznych europejskiej grupy Bridgestone. Stargard został wybrany ze względu na swoje położenie geograficzne i potencjał: ludzki oraz obszarowy, wsparty doskonałą współpracą z lokalnymi władzami – deklarował Piotr Kozłowski, prezes zarządu firmy Bridgestone. Inwestycja zostanie zakończona w marcu 2018 r. W stargardzkim ośrodku firmy zatrudnionych jest około 900 pracowników.
– Od przyjaciół z wielu firm mam sygnały, że są duże problemy nie tylko ze znalezieniem specjalistów w sektorze produkcji, ale że brakuje kierowców czy robotników budowlanych, i to pomimo napływu Ukraińców. Demografia jest naszym słabszym punktem. Ożywienie inwestycyjne obserwujemy wyraźnie w sektorze turystycznym, gdzie Kołobrzeg jest jedną z głównych destynacji noclegowych w Polsce, tudzież w portach przeładunkowych, i to mimo mniejszego obrotu węglem – mówi „Rzeczpospolitej” prof. dr hab. Dariusz Zarzecki, kierownik Katedry Inwestycji i Wyceny Przedsiębiorstw Instytutu Zarządzania i Inwestycji Uniwersytetu Szczecińskiego. Profesor uważa, że wzrost gospodarczy i ożywienie inwestycyjne w województwie mogą być bardziej odczuwalne, ze względu na niską bazę statystyczną, co było spowodowane między innymi upadkiem ważnych dla regionu stoczni.
Środki na inwestycje
Pewne nadzieje wiąże się w regionie z przyspieszaniem wydatkowania środków unijnych, z których mają skorzystać także mali i średni przedsiębiorcy, głównie jako podwykonawcy.