Aktualizacja: 09.05.2025 13:14 Publikacja: 30.11.2017 21:30
Zabytkowy wagon w drodze do skansenu
Foto: materiały prasowe
I na tym nie koniec, w skansenie wkrótce będzie można zobaczyć kolejne eksponaty. – Obecnie rozpoczynamy prace przy wagonie osobowym z 1890 r. i poszukujemy małej cysterny, lory do przewozu drewna, piwiarki. Planujemy rekonstrukcję specjalnego wagonu do przewozu wina – zapowiada Mieczysław J. Bonisławski, szef Klubu Miłośników Kolejki Szprotawskiej.
Skansen przy ul. Moniuszki w Zielonej Górze budowany jest od czterech lat z budżetu obywatelskiego Zielonej Góry. Infrastruktura należy do miasta, a eksponaty – do Muzeum Lokalnego Kolei Szprotawskiej. Niedawno udostępniono tam stary wagon kanadyjski, który powstał na zamówienie francuskich kolei powiatowych Nord. – To wagon produkcji wojennej, która charakteryzowała się pewnymi uproszczeniami. Nie malowano go farbami, tylko pokryto impregnatem z barwnikami. Nie montowano w ścianach bocznych żadnych instalacji wentylacyjnych, bo wietrzenie odbywało się w czasie jazdy przez otwarte drzwi – opowiada Mieczysław J. Bonisławski.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji...
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesow...
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu T...
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Archi...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas