– Nabór wniosków trwa do końca listopada. Zakończenie konkursu, czyli wybór najlepszych projektów do dofinansowania, przewidujemy na styczeń 2019 – mówi Paweł Florek z oddziału komunikacji RPO Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
Sprawiedliwy podział
Dlaczego samorząd województwa zdecydował się dzielić środki na ten cel po równo? – Aby ułatwić różnym typom samorządów, np. miastom będącym siedzibami powiatów, mniejszym miastom i gminom wiejskim, sięgnięcie po dotację na rewitalizację. Zarząd województwa zdecydował o podziale środków na ten cel w RPO na trzy konkursy dedykowane trzem typom samorządów – tłumaczy. Podkreśla, że rewitalizacja ze względu na swoją specyfikę jest szczególnym obszarem wspieranym z RPO.
Urzędnicy podkreślają, że równy podział środków gwarantuje sprawiedliwszą rywalizację o dotację, bo poszczególne grupy samorządów będą rywalizować o dotację między sobą. – W przypadku jednego konkursu dla wszystkich mogłoby się okazać, np. że większość środków trafi do miast, a nie do gmin wiejskich. Zaproponowany przez władze województwa podział konkursów daje równe szanse w dostępie do funduszy europejskich każdemu samorządowi – mówi Paweł Florek.
Nabór wniosków trwa, zakończy się w ostatnim dniu listopada. Do środy 8 listopada nie wpłynął jeszcze żaden.
Samorządy mogą otrzymać wsparcie na przebudowę, remont lub modernizację zdegradowanych budynków, w tym m.in. obiektów poprzemysłowych, powojskowych w celu przywrócenia lub nadania im nowych funkcji użytkowych, np. społecznych, gospodarczych, turystycznych lub kulturalnych. Na dofinansowanie mogą też liczyć kompleksowe projekty obejmujące rekultywację zdegradowanych obszarów wraz z przebudową oraz adaptacją obiektów zdegradowanych, a także roboty restauratorskie i konserwatorskie budynków znajdujących się w rejestrze zabytków czy położonych w strefie ochrony konserwatorskiej oraz o wartości architektonicznej i znaczeniu historycznym, ale nieobjętych opieką konserwatorską.