Aż czterech na pięciu interesantów, by skorzystać z usług administracji publicznej, musi udać się do urzędu osobiście. Badanie “Innowacje finansowe” zrealizowane dla Blue Media potwierdza, że już 46 proc. Polaków najchętniej załatwiłoby sprawy takie jak rejestracja samochodu czy opłacenie podatku za nieruchomość przez internet. W dobie powszechnej cyfryzacji nie dziwi fakt, że perspektywa stania w kolejkach by dokonać opłat lub złożyć wniosek lub oświadczenie, wydaje się absurdalna.
Internet przyzwyczaił konsumentów do załatwiania wielu spraw bez wychodzenia z domu. 66 proc. Polaków opłaca swoje rachunki przez internet, a 68 proc. robi zakupy online – to kolejne wyniki badania. Nic dziwnego, że podobnych rozwiązań – wygodnych i pomagających oszczędzać czas – domagamy się w innych sferach życia. Rozwiązania sprawdzone w branży e-handlu czy stosowane przez masowych wystawców faktur, z powodzeniem mogą być wdrożone przez urzędy czy instytucje. Na co więc czekają urzędy?
Jak wygląda e-administracja w Polsce?
Badania Eurostatu z lat 2013–2015 pokazują, że polscy obywatele korzystają z usług cyfrowych e-administracji dużo rzadziej niż pozostali Europejczycy. Zaledwie 31 proc. Polaków korzysta z e-administracji w celu wyszukiwania informacji, pobierania wniosków czy ich wypełniania. Dla porównania w Danii z tego typu usług korzysta 92 proc. obywateli, w Estonii 86 proc., a w Finlandii 85 proc. Jednocześnie warto zauważyć, że Polacy są jednym ze społeczeństw, które chętnie korzysta z technologicznych nowinek i ułatwień. Narzuca się teza, że gdyby urzędy i samorządy oferowały gotowe i przyjazne cyfrowe rozwiązania – odsetek obywateli rezygnujących z wizyt w urzędzie mógłby być znacząco wyższy.
W tej chwili wciąż stosunkowo niewiele spraw urzędowych można załatwić przez internet. A te, które można – np. złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy czy sprawdzenie liczby punktów karnych – wymagają posiadania tzw. profilu zaufanego. Aby go założyć trzeba… udać się do urzędu. Istnieje możliwość założenia profilu zaufanego przez internet poprzez bankowość elektroniczną, ale wciąż mogą to uczynić klienci nielicznych banków.