Szykuje się nowa, wyjątkowa atrakcja turystyczna o randze ponadregionalnej. Niebawem zostanie otwarty Olęderski Park Etnograficzny w Wielkiej Nieszawce, który będzie świadectwem obecności zamieszkujących kiedyś te tereny przybyszów z zachodu Europy, głównie z Holandii.
– Ocalamy od zapomnienia będące częścią bogatej historii Pomorza i Kujaw kulturowe dziedzictwo Olędrów, którzy przez ponad czterysta lat żyli na naszych ziemiach – mówi marszałek Piotr Całbecki, podkreślając, że ten szczególny obiekt w kolejnych latach zapewne będzie się rozwijał.
Lokalizację skansenu wybrano nieprzypadkowo – historia Wielkiej Nieszawki, w powiecie toruńskim, jest bowiem ściśle związana z osadnictwem olęderskim.
Pierwsi osadnicy, menonici – wyznawcy jednego z surowych odłamów protestantyzmu – byli uchodźcami religijnymi. Schronienie dała im ówczesna Rzeczpospolita. Zaczęli licznie przybywać na nasze tereny w XVI w. i osiedlać się na Żuławach oraz terenach wzdłuż Wisły, również położonych w obecnym woj. kujawsko-pomorskim. Głównie na obszarach zalewowych i niezagospodarowanych.
W Wielkiej Nieszawce olęderscy osadnicy założyli wieś z domem modlitwy, a także gminę wyznaniową. Jeszcze w początkach minionego wieku był to jeden z głównych ośrodków tej społeczności.