Aktualizacja: 13.12.2024 09:42 Publikacja: 28.04.2017 00:00
Do gry lacrosse używa się gumowej piłki, którą łapie się, przenosi, podaje i rzuca za pomocą kija zakończonego główką z siatką w środku.
Foto: Fotorzepa, Marek Stor
Wrocław to dobre miejsce na popularyzację tej gry. Miejscowe drużyny – Kosynierzy i Kosynierki – triumfowały w ubiegłorocznych rozgrywkach ligowych, a w tym sezonie mają realne szanse na obronę tytułów. Wszystko okaże się po 24 i 25 czerwca – wtedy w Katowicach, podczas Weekendu Mistrzów, zaplanowano mecze finałowe.
– Wrocławskie drużyny mają szanse na zwycięstwo, jednak nic nie jest przesądzone – mówi „Rzeczpospolitej” Przemysław Tabor z Polskiej Federacji Lacrosse. – Kosynierzy dominują w zachodniej dywizji Polskiej Ligi Lacrosse i możliwe, że w finale spotkają się z zespołem Kraków Kings, którzy prowadzi w dywizji wschodniej. Obie drużyny już dwukrotnie grały w finałach PLL (wrocławianie zwyciężyli przed rokiem i dwoma laty – red.) i można uznać, że Kosynierzy byliby tu faworytem. Natomiast Kosynierki są obecnie na drugim miejscu w tabeli i jeszcze nie mogą być pewne miejsca w finale Polskiej Ligi Lacrosse Kobiet.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
Polska może zostać liderem infrastruktury rowerowej w Europie, ale potrzebuje strategii, specustawy rowerowej i lepszej współpracy administracji – to wnioski z debaty zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. „Rzeczpospolita” była partnerem wydarzenia.
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
W regionie odbył się kongres poświęcony dostępności w turystyce społecznej. Ukazał się także album „Dolny Śląsk po królewsku” w wersji dostosowanej dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Od przyszłego roku dla lokalnych władz wartość CIT wypracowana przez firmy działające na ich terenie będzie miała wpływ na samorządowe finanse – to efekt reformy, która zacznie obowiązywać od 2025 r.
Wszyscy byśmy chcieli, żeby ta wojna się skończyła. Tylko chcemy, żeby skończyła się sprawiedliwym pokojem. Z punktu widzenia Rzeszowa najważniejszy jest fakt utrzymania dalej bazy wojskowej NATO i obecności wojsk sojuszu w naszym regionie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Wydatki na oświatę pochłaniają coraz poważniejszą część budżetów samorządów. Finansowanie oświaty oraz powrót do odebranych kompetencji samorządowych to tematy do rozmów z rządem.
W Rankingu Samorządów 2024 zwyciężyły Dąbrowa Górnicza, Łeba i gmina Sulmierzyce. Czym się wyróżniły?
Gimnazjów nie przywrócimy. Ale obecny system małych szkół odpowiada potrzebom rodziców, a nie potrzebom uczniów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas