Poradnictwo prawne, psychologiczne, pedagogiczne, psychiatryczne, mediacje rodzinne, warsztaty podnoszące kompetencje rodzicielskie, warsztaty socjoterapeutyczne dla dzieci w wieku 7–14 lat, szkolenia dla wolontariuszy, wyjazdy edukacyjne, zajęcia animacyjne dla dzieci, bony edukacyjne dla osób opuszczających rodziny zastępcze, grupy wsparcia dla rodzin naturalnych i zastępczych – to wszystko zapewnia program „Rodzina w Centrum”, na który kujawsko-pomorski samorząd przeznaczył 12 mln zł. Jego liderem jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, który zaprosił do uczestnictwa wszystkie samorządy szczebla powiatowego (powiaty ziemskie i grodzkie) w regionie.
Pomóc rodzinie
– Osoby i rodziny wymagające specjalistycznego wsparcia najczęściej kierowane są do udziału w projekcie przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu, kuratorów rodzinnych, pedagogów szkolnych, dzielnicowych oraz przez organizacje pozarządowe – tłumaczy Anna Kulbicka-Tondel, rzecznik toruńskiego ratusza. – Dopasowanie działań odbywa się poprzez przeprowadzenie z rodziną szczegółowego wywiadu, na podstawie którego sporządzana jest diagnoza jej potrzeb i opracowywana ścieżka wsparcia. Jego plan ustalany jest wspólnie ze specjalistą ds. wsparcia rodziny i pieczy zastępczej.
W projekcie biorą też udział rodziny, które nie korzystają z pomocy społecznej, ale mają trudności wychowawcze z małoletnimi dziećmi, spowodowane niekorzystną sytuacją rodzinną, zdrowotną czy życiową. – Zapraszamy też te, w których występują konflikty rodzinne, przemoc, uzależnienia, pojawiają się sytuacje kryzysowe, jak np. żałoba, bezrobocie, choroba, nagłe odejście małżonka czy długotrwała rozłąka – wylicza urzędniczka.
Jak tłumaczy Marta Stachowiak z urzędu miasta w Bydgoszczy, większość z form wsparcia może być świadczona w miejscu zamieszkania uczestnika, bo projekt zakłada świadczenie usług mobilnych w przypadku niepełnosprawności ruchowej uczestnika, złego stanu zdrowia lub podeszłego wieku, rodzin wielodzietnych czy kobiet w zaawansowanej ciąży. Program cieszy się zainteresowaniem. Tylko w Toruniu ze wsparcia skorzystało już 58 rodzin, w Sępólnie Krajeńskim – 35 osób, a w Inowrocławiu – 122.
Trampolina do normalnego życia
„Rodzina w Centrum” to niejedyny program polityki społecznej realizowany przez samorząd województwa. Marszałkowski Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej razem z pięcioma instytucjami wychowawczo-socjoterapeutycznymi i włocławskim stowarzyszeniem skupiającym kuratorów sądowych rozpoczął realizację projektu „Trampolina”, adresowanego do młodzieży z trudnych środowisk, a także ich rodziców i opiekunów. – To pierwsze tego rodzaju, duże przedsięwzięcie. Udział w nim fachowców i instytucji z doświadczeniem i dorobkiem w pracy resocjalizacyjnej pozwala ufać, że tak się stanie – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. Na jego realizację samorząd przeznaczył 8 mln zł.