Prace mają ruszyć w drugiej połowie roku. Pieniądze na rewitalizację hałdy pochodzić będą m.in. z projektu LUMAT. To wspólny pomysł Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach i miasta Ruda Śląska.
– Chcemy, żeby było to miejsce unikatowe na skalę kraju. Na terenie hałdy powstanie punkt widokowy, utworzone zostaną oświetlone ścieżki spacerowe, plac zabaw, a także mała architektura, która stylem będzie nawiązywała do dziedzictwa poprzemysłowego – mówi Michał Pierończyk, wiceprezydent Rudy Śląskiej. Wiele z pomysłów zaproponowali sami mieszkańcy.
W północnej części hałdy, tak aby jak najdłużej utrzymywał się tam śnieg, powstanie tor saneczkowy. – Utworzone zostanie także duże „zielone” pole do gry, gdzie będzie można grać w piłkę oraz uprawiać inne sporty – wyjaśnia prof. Krzysztof Rostoński, autor koncepcji zagospodarowania hałdy.
Kluczowa w procesie zagospodarowania hałdy będzie jej dalsza rekultywacja. – Polegać ona będzie na umieszczeniu w glebie specjalnych dodatków, które będą wiązać zanieczyszczenia w części korzeniowej roślin, tak aby nie przechodziły one do ich części naziemnej. W ten sposób użytkowanie hałdy i kontakt z tak nasadzonymi roślinami będzie bezpieczny – tłumaczy dr Marta Pogrzeba z Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach.
Nasadzane na teren hałdy rośliny to specjalne gatunki traw – kostrzewa czerwona oraz życica trwała, które oprócz właściwości fitostabilizacyjnych wolno wzrastają. W ten sposób nie będzie potrzeby częstego ich koszenia, co będzie miało wpływ na koszty utrzymania zieleni na hałdzie. Dodatkowo w północnej jej części ostre skarpy zostaną złagodzone i zabezpieczone przed dalszym osuwaniem.