– Niezależnie od obszaru zawsze staramy się utrzymać balans między zielenią a przestrzenią miejską, gdzie toczy się życie kulturalne i rozrywkowe miasta – tłumaczy Maciej Wujec, wiceprezydent Opola.
Ulica Krakowska jest najważniejszą osią miasta łączącą Dworzec PKP z Rynkiem, a mimo to, jak przyznają sami urzędnicy, odstaje estetycznie od reszty Śródmieścia. W dokumentacji konkursu piszą, że deptak „przedstawia stan zapaści technicznej i funkcjonalnej, a przez to jest obrazem degradacji przestrzennej, społecznej i gospodarczej”.
– Stan ten jest szczególnie widoczny w sferze przestrzennej, w tym w degradacji małej architektury, niefunkcjonalnej komunikacji, przypadkowej lub będącej w złym stanie zieleni, nieodpowiednim oświetleniu, a także w mało funkcjonalnym dla obecnych potrzeb zagospodarowaniu ulicy oraz wnętrz kwartałów zabudowy sąsiadującej – wylicza urząd.
Wiceprezydent Wujec mówi wprost, że ulica wymaga rewitalizacji. Dlatego ratusz ogłosił konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną deptaka. Propozycje zgłosiło pięć firm z Dolnego i Górnego Śląska. Komisja konkursowa najwyżej oceniła pracę Franta & Franta Architekci z Chorzowa. Nagrodę przyznano m.in. za atrakcyjne rozwiązania posadzki ulicy, ciekawe rozwiązanie podkreślające jej miejski charakter wraz z placem przed Filharmonią. Jury doceniło też rozwiązanie problemów przestrzennych deptaka i wyeksponowanie tradycji muzycznych Opola.
– Zwycięska koncepcja zaproponowana przez architektów z Chorzowa wprowadza ład w przestrzeń. W ich propozycji architektura łączy się z muzyką – zaskakiwać może „muzyczna” nawierzchnia deptaka, złożona z granitowych czarnych i białych pasów – mówi wiceprezydent Wujec. Dodaje, że w planie są też rzeźby, przy których można usiąść i posłuchać muzyki lub poczytać o mieście.