Aktualizacja: 03.12.2024 02:42 Publikacja: 10.01.2017 00:00
W tym czasie był największym kontenerowcem świata. Stał w porcie trzy dni. Przywiózł kontenery, a w nich towary, które pojechały do polskich odbiorców, a także do ościennych krajów. Część z nich trafiła też zapewne na mniejsze statki, które rozwiozły kontenery po mniejszych portach, głównie wschodniego Bałtyku.
Wizyta MSC „Maya” była symboliczna dla gdańskiego portu, tak jak cały 2016 rok. Transport kontenerami rozwija się dynamicznie na świecie od końca lat 60., od kiedy zaczęto wprowadzać ich standaryzację. Szybko najpopularniejszy okazał się kontener o długości 20 stóp, stając się jednocześnie powszechną jednostką przeliczeniową, czyli TEU. Gdańsk brał od dawna udział w tym transporcie, ale krok do światowej ligi uczynił dopiero w 2007 r., kiedy uruchomiony został pierwszy głębokowodny terminal DCT ze zdolnością przeładunkową do 1,5 mln TEU. Terminal początkowo obsługiwał tzw. feedery (z angielskiego feed, czyli karmić), czyli statki średniej wielkości wożące kontenery do największych portów, skąd przeładowywano je na największe jednostki. Wreszcie w 2010 r. nastąpił przełom. Gdańsk został włączony do stałej linii Azja – Europa przewoźnika Maersk, co zmieniło jego status z portu feederowego na hub, czyli docelowy port dla transoceanicznych rejsów. To jak przejście lotniska ze statusu międzynarodowego na międzykontynentalny. Wkrótce mogą nas czekać kolejne rekordy, bo dwa miesiące temu DCT uruchomił nowe nabrzeże, tym samym zwiększając swoją zdolność przeładunkową z 1,5 mln do 3 mln TEU. Na koniec grudnia już było wiadomo, że 2016 r. był rekordowy – wynik: 1,27 mln TEU. Zresztą nie tylko w kontenerach to był dobry rok. Na koniec grudnia suma przeładunków dla całego portu wynosiła 36,3 mln ton, co też jest rekordem.
Współpraca gmin, rozwój infrastruktury rowerowej oraz wykorzystanie kolei do obsługi komunikacyjnej aglomeracji to klucz do udrożenienia miast.
Osiągnęła spektakularny sukces w Dolinie Krzemowej. Jest założycielką i dyrektor generalną akceleratora biznesowego dla prowadzonych przez kobiety startujących firm technologicznych.
Jaka jest sytuacja finansowa polskich samorządów? Co mówi o kondycji JST najnowszy Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego?
Województwo Lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Paulina Czurak, właścicielka pracowni architektonicznej Ideograf, i Wojciech Witek, współwłaściciel Iliard Architecture & Management, o znaczeniu terenów zielonych w rozwoju miast.
Zielone Orły „Rzeczpospolitej” to nagroda dla tych, którzy chcą dbać o czyste środowisko i zieloną transformację na różnych poziomach – na poziomie gospodarczym, samorządowym, organizacji pozarządowych – mówił Michał Szułdrzyński, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas rozdania nagród dla najbardziej zasłużonych w obszarze ekologii osób, organizacji i firm.
W regionie odbył się kongres poświęcony dostępności w turystyce społecznej. Ukazał się także album „Dolny Śląsk po królewsku” w wersji dostosowanej dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Od przyszłego roku dla lokalnych władz wartość CIT wypracowana przez firmy działające na ich terenie będzie miała wpływ na samorządowe finanse – to efekt reformy, która zacznie obowiązywać od 2025 r.
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
Wszyscy byśmy chcieli, żeby ta wojna się skończyła. Tylko chcemy, żeby skończyła się sprawiedliwym pokojem. Z punktu widzenia Rzeszowa najważniejszy jest fakt utrzymania dalej bazy wojskowej NATO i obecności wojsk sojuszu w naszym regionie – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Wydatki na oświatę pochłaniają coraz poważniejszą część budżetów samorządów. Finansowanie oświaty oraz powrót do odebranych kompetencji samorządowych to tematy do rozmów z rządem.
W Rankingu Samorządów 2024 zwyciężyły Dąbrowa Górnicza, Łeba i gmina Sulmierzyce. Czym się wyróżniły?
Gimnazjów nie przywrócimy. Ale obecny system małych szkół odpowiada potrzebom rodziców, a nie potrzebom uczniów.
Zarządzanie finansami, emisja obligacji, wsparcie transformacji energetycznej – jest wiele pól współpracy, na których bank może pomóc samorządom w sprostaniu wyzwaniom współczesności.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas