Kolejny kierunek, większe możliwości na rynku pracy

Klasa penitencjarna została utworzona w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich.

Publikacja: 05.12.2016 21:00

Kolejny kierunek, większe możliwości na rynku pracy

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

To pierwsza szkoła, która ma taki profil w regionie opolskim. Uczniowie czteroletniego technikum po skończeniu nauki zdobędą zawód technika logistyka, specjalność logistyka służby więziennej.

– Klasę penitencjarną utworzono od tego roku szkolnego w ramach innowacji pedagogicznej, która wprowadziła zmiany w zakresie dotychczas realizowanej oferty edukacyjnej i organizacji zajęć edukacyjnych w technikum w zawodzie technik logistyk – tłumaczy Halina Kajstura z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU) w Strzelcach Opolskich. – Uzupełnia jego ofertę kształcenia o zajęcia dodatkowe nie objęte podstawą programową z zakresu specyfiki służby więziennej – dodaje Halina Kajstura.

Program nauczania w tej klasie obejmuje takie bloki tematyczne, jak: blok edukacji ogólnokształcącej, blok zawodowy zgodnie z podstawą programową dla technikum z rozszerzeniem następujących przedmiotów: matematyka, geografia i język obcy.

Poza tym uczniowie mają też takie zajęcia, jak nauka pływania, marsze kondycyjne na lekcjach WF, „logistykę służby więziennej”, trening kompetencji społecznych i przedsiębiorczych – treści dotyczące negocjacji.

A w bloku edukacji przysposobienia wojskowego znajdą się takie zagadnienia, jak autorski program „ratownictwo medyczne”, musztra wojskowa, elementy samoobrony.

Zaplanowano także dla nich wyjazdy do siedziby Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, FM Logistyk w Ujeździe, Kronospanu oraz Zakładu Karnego nr 1 w Strzelcach Opolskich, wyjazdy na obozy narciarskie, czy obóz kondycyjny. W ramach dodatkowych zajęć prowadzone jest szkolenie strzeleckie.

– Część zajęć specjalistycznych będzie realizowana przez Zakład Karny nr 1 w Strzelcach Opolskich. Wśród nich będzie zapoznanie z jednostką penitencjarną, wykłady dla uczniów, zajęcia z musztry czy szkolenie strzeleckie – wylicza Halina Kajstura.

Dodaje, że CKZiU nawiązało również współpracę z Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu czy Komendą Policji w Strzelcach Opolskich, gdzie uczniowie będą odbywać czterotygodniową praktykę zawodową w klasie III. Nauka w klasie penitencjarnej trwa cztery lata. Uczęszcza do niej 21 uczniów, w tym 11 dziewcząt. Absolwenci otrzymają na świadectwach ukończenia szkoły wpis o odbytych zajęciach z problematyki penitencjarnej.

– Ich szanse znalezienia pracy w służbie więziennej rosną, ze względu m.in. na zdecydowanie lepsze przygotowanie w porównaniu z innymi kandydatami do pracy – uważa Halina Kajstura.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej