Zmieniają dzielnice z pomocą mieszkańców

Dzięki dotacjom unijnym i budżetom samorządów przestrzeń miejska nabiera nowego blasku. Mieszkańcy też mają głos w kwestii rewitalizacji, bo otoczenie zmienia się dla nich.

Publikacja: 15.11.2016 00:00

Gdańska ul. Wajdeloty przeszła gruntowną rewitalizację.

Gdańska ul. Wajdeloty przeszła gruntowną rewitalizację.

Foto: 123 rf

Pomysły związane z modernizacją wspólnych przestrzeni realizowane są w pomorskich miastach od wielu lat. W Gdańsku w latach 2009-2015 zrealizowano cztery takie projekty w dzielnicach: Dolne Miasto, Dolny Wrzeszcz, Nowy Port i Letnica. – Dotyczyły zarówno działań inwestycyjnych, jak i tzw. miękkich, czyli skierowanych do sfery społecznej – tłumaczy Dariusz Wołodźko z gdańskiego ratusza. Łączna wartość wszystkich projektów to 104 mln zł, z czego dotacje unijne to ponad 64 mln zł.

Wśród najważniejszych problemów tego obszaru były: trudna sytuacja społeczno-ekonomiczna mieszkańców, zły stan infrastruktury podziemnej, przestrzeni publicznych, zabudowy mieszkaniowej oraz nawierzchni ulic.

Ulice, kluby, szkolenia

Na Dolnym Mieście przebudowano drogi i infrastrukturę podziemną, 17 budynków komunalnych i 14 należących do wspólnot mieszkaniowych. Stworzono lokale przeznaczone do prowadzenia Świetlicy Ucznia. Zaczęły działać: Klub Młodzieży, Poradnia dla Rodziców, czy Klub Seniora. Ruszyło w sumie 210 różnych projektów, w których wzięło udział prawie 10 tys. osób. Rewitalizacja Dolnego Miasta została doceniona przez Komisję Europejską, która przyznała za ten projekt nagrodę RegioStars 2016 w kategorii „CityStar – Innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich”.

Zmiany zaszły też na Dolnym Wrzeszczu. Tam rewitalizacji poddano teren o powierzchni 54,36 ha. Przebudowano m.in. ulice Wajdeloty oraz fragmenty ulic przyległych – Konrada Wallenroda, Grażyny i Aldony. Zmodernizowano 26 budynków mieszkalnych bezpośrednio przylegających do remontowanych pasów drogowych. Wyremontowano m.in. „Klub Młodego Wrzeszczaka”, a mieszkańcy mogli skorzystać ze szkoleń językowych. Także te działania na Dolnym Wrzeszczu docenili eksperci. Miasto otrzymało pierwsze wyróżnienie w programie Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego 2015 oraz wygrało konkurs Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce.

Z kolei na gdańskiej Letnicy za kwotę ponad 44 mln zł wyremontowano m.in. 29 budynków mieszkalnych położonych przy ul. Starowiejskiej i ul. Sielskiej, ciągi pieszo-jezdne, bibliotekę oraz czytelnię „Małego Domu Otwartego”. Poza tym mieszkańcy mogli korzystać z warsztatów lingwistyczno- tanecznych, Klubu Aktywnych Kobiet, czy szkoleń językowych.

W Nowym Porcie dzięki rewitalizacji zmienił się budynek dawnej Łaźni przy ul. Strajku Dokerów 5. Przebudowano placu ks. Gustkowicza.

– Po wyczerpaniu środków europejskich w połowie 2015 roku działania społeczne są kontynuowane z budżetu Gdańska – tłumaczy Dariusz Wołodźko. Dodaje, że obecnie zespół Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego Biura Rozwoju Gdańska pracuje nad opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji, na podstawie którego urząd będzie ubiegać się o dofinansowanie projektów z funduszy europejskich w ramach RPO WP na lata 2014-2020 roku. Zdaniem samorządowców rewitalizacji w pierwszej kolejności potrzebuje Biskupia Górka ze Starym Chełmem, Orunia, Dolne Miasto z Placem Wałowym i Starym Przedmieściem oraz Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście. Program ma być uchwalony na początku 2017 roku.

Projekt za 100 mln zł

Rewitalizacja trwa też w Sopocie. W tym roku sześć wspólnot mieszkaniowych skorzystało z programu refundacji części kosztów remontów całkowitych. Z budżetu miasta poszło na ten cel ok. 350 tys. zł.

– W latach 1998 – 2015 w ramach programu rewitalizacji wyremontowano w sumie 388 budynków wspólnotowych za kwotę ok. 63 mln – wylicza Anna Dyksińska z sopockigo ratusza. Dodaje, że wnioski na rok na 2017 będą składane od 2 stycznia, więc na razie trudno powiedzieć, ile wspólnot będzie się ubiegało o refundację części kosztów remontu.

Innym z dużych projektów zmiany terenów miejskich była rewitalizacja dworca PKP i obszaru wokół niego wraz z przebudową układu komunikacyjnego oraz stworzenie funkcjonalnej przestrzeni miejskiej za ponad 100 mln zł.

Zbudowany został m.in. dwupoziomowy plac miejski połączony z ulicą Bohaterów Monte Cassino oraz dwa skwery. Inwestycja powstała na ponad 17 tys. mkw, zlokalizowanych w centrum Sopotu. W kompleksie znajduje się m.in. miejska mediateka, która udostępnia zarówno książki, jak również gry komputerowe, muzykę, audiobooki, e-booki i filmy.

W tegorocznej, szóstej edycji budżetu obywatelskiego zgłoszono 209 wniosków, a pozytywnie zweryfikowano 112. – Wiele z nich dotyczyło rekreacji – doposażenia istniejących placów zabaw, siłowni zewnętrznych, stworzenia miejsc do wypoczynku na skwerach między budynkami mieszkaniowymi, stworzenia miejsca do uprawiania mniej typowych sportów (np. pump-track) – mówi Anna Dyksińska. Dodaje, że wpłynęło też wiele projektów dotyczących zieleni.

– Mieszkańcy mieli np. pomysł, aby miasto stało się miastem kwitnących magnolii, które rosłyby zarówno w parkach jak i w prywatnych ogrodach – zauważa urzędniczka.

Poza tym Sopot otrzymał wsparcie z RPO na adaptację zabytkowego zespołu willowo – parkowego przy ul. Goyki oraz Parku Północnego na potrzeby ArtInkubatora i biblioteki publicznej. W ramach projektu planowana jest renowacja budynków przy ul. Goyki, zagospodarowanie założenia ogrodowo-parkowego wokół rezydencji, zabezpieczenie drzewostanu oraz poprawa infrastruktury technicznej Parku Północnego.

Inwestycja ma kosztować ponad 19 mln zł, z czego 9,3 mln to dotacje. Prace mają zakończyć się w 2018 roku.

Pomysły związane z modernizacją wspólnych przestrzeni realizowane są w pomorskich miastach od wielu lat. W Gdańsku w latach 2009-2015 zrealizowano cztery takie projekty w dzielnicach: Dolne Miasto, Dolny Wrzeszcz, Nowy Port i Letnica. – Dotyczyły zarówno działań inwestycyjnych, jak i tzw. miękkich, czyli skierowanych do sfery społecznej – tłumaczy Dariusz Wołodźko z gdańskiego ratusza. Łączna wartość wszystkich projektów to 104 mln zł, z czego dotacje unijne to ponad 64 mln zł.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Archiwum
Innowacje wkraczają na miejskie przejścia dla pieszych