Skandynawia bliżej Mazur

Na czym polega skandynawska kultura biznesowa, jakie są uwarunkowania prawne oraz realia związków biznesowych z firmami ze Szwecji czy Finlandii można się było dowiedzieć podczas konferencji „Otwarci na Skandynawię”.

Publikacja: 12.10.2016 23:00

Pole golfowe Sand Valley Golf Resort  w Pasłęku to jeden  z efektów inwestycji skandynawskich  w reg

Pole golfowe Sand Valley Golf Resort w Pasłęku to jeden z efektów inwestycji skandynawskich w regionie.

Foto: materiały prasowe

Jej czwarta już edycja odbyła się we wrześniu w Elblągu. Wzięli w niej udział przedsiębiorcy, samorządowcy i pracownicy instytucji okołobiznesowych zarówno z Warmii i Mazur jak i Skandynawii.

Inteligentne specjalizacje

Kraje z północnej Europy nie zostały wybrane przypadkowo. Otóż zgodnie z informacjami podanymi przez Szwedzkie Krajowe Stowarzyszenie Handlowe Przetwórców Drewna i Branży Meblarskiej na temat szwedzkiego importu i największych eksporterów w 2015 roku, Polska znalazła się razem z Chinami na pierwszym miejscu importu mebli do Szwecji. A ekonomia wody, drewno i meblarstwo oraz żywność wysokiej jakości to trzy inteligentne specjalizacje regionu, jakie wskazali radni z Warmii i Mazur.

W spotkaniu uczestniczyli przedsiębiorcy z Warmii i Mazur oraz ze Szwecji i Finlandii, którzy są zainteresowani współpracą gospodarczą na terenie województwa. Byli reprezentanci firm z branży budowlanej, drzewnej, tekstylnej, energetycznej, spożywczej, kosmetycznej oraz turystycznej.

W konferencji wzięło udział ok. 80 uczestników. Towarzyszyło jej 57 spotkań B2B pomiędzy firmami ze Szwecji i Finlandii a przedstawicielami firm lokalnych.

Samorząd, firmy i uczelnie

– Stawiamy na współpracę pomiędzy samorządem, biznesem oraz uczelniami wyższymi – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Podkreślił, że miasto już od wielu lat współpracuje z krajami skandynawskimi, a ta współpraca jest zadowalająca dla obydwu stron.

– Mam nadzieję, że do rozwoju naszego miasta przyczyni się również powstanie kanału przez Mierzeję Wiślaną – dodał prezydent Elbląga.

A Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa dodał, że jego władze wiążą duże nadzieje z tym, że współpraca z krajami skandynawskimi będzie układała się coraz lepiej.

– Nasz region kojarzy się już nie tylko z turystyką, z sektorem rolniczym, ale coraz bardziej z innymi gałęziami gospodarki. Tworzone są tutaj nowe branże, co wiąże się ze zwiększeniem zatrudnienia. Mamy dziewięć wyższych uczelni, w których rocznie zdobywa wiedzę blisko 50 tys. osób. Obecnie stawiamy przede wszystkim na kształcenie w kierunkach zawodowych – tłumaczył marszałek Brzezin.

Podkreślił też, że w ostatnich latach rozwinęła się także infrastruktura drogowa, a dzięki powstaniu Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury otworzyliśmy się na świat. A te kwestie w kontaktach biznesowych są bardzo istotne.

Goście konferencji zapoznali się z tematami związanymi z rozwojem biznesu na Warmii i Mazurach, natomiast inwestorzy ze Skandynawii dzielili się swoimi doświadczeniami w budowaniu dobrych relacji biznesowych z przedstawicielami lokalnych samorządów oraz lokalnego biznesu.

Biznes jak wszędzie

– Nasza współpraca z Polską rozpoczęła się w 2004 roku. Znaleźliśmy dobrych partnerów i zakupiliśmy 100 hektarów ziemi. Początkowo myśleliśmy, że golf będzie się tutaj znacznie szybciej rozwijał, ale obecnie w całym kraju jest około 20 pól golfowych, a nasze skupia blisko 22 procent ruchu turystycznego – powiedział Antti Pohjonen z pola golfowego Sand Valley Golf Resort w Pasłęku.

Dodał, że nie uważa, by Polska zbytnio różniła się od innych krajów europejskich – bo wszędzie trzeba przejść proces związany z ciągłą pracą, nawiązywaniem kontaktów i nabieraniem zaufania do partnerów.

– Nasi goście doskonale wiedzą, że tutejszy rynek jest tak wielki i atrakcyjny, że można zdobyć tutaj więcej klientów niż w Skandynawii. Dlatego naszymi działaniami próbujemy im to ułatwić – dodał

Organizatorami konferencji byli samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz miasto Elbląg. Honorowy patronat nad konferencją objęły Ambasady Szwecji i Finlandii w Polsce oraz Fundacja Naukowa Norden Centrum. Partnerem wydarzenia był natomiast Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Sztokholmie.

Jej czwarta już edycja odbyła się we wrześniu w Elblągu. Wzięli w niej udział przedsiębiorcy, samorządowcy i pracownicy instytucji okołobiznesowych zarówno z Warmii i Mazur jak i Skandynawii.

Inteligentne specjalizacje

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży