Kim jest Mike Vickers? W latach sześćdziesiątych występował w popularnej grupie rockowej Manfred Mann – grał na saksofonie altowym i flecie. Jednak nie z tego powodu jest znany większości dorosłych Polaków. Jego utwór „Visitation” wykorzystano w czołówce „Sondy” – telewizyjnego programu popularno-naukowego z lat 70. i 80. XX w.
W 2013 roku wydawnictwo GAD opublikowało kompilację „Sonda”, zbierającą nagrania wykorzystywane w programie Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego. Udało się je odszukać w niemieckiej bibliotece Sonoton, która gromadzi i udostępnia motywy ilustracyjne – stąd też zaczerpnęli je twórcy „Sondy”.
Płyta okazała się strzałem w dziesiątkę – pierwszy nakład cd sprzedał się w ciągu tygodnia, limitowane wydanie na winylu (300 szt.) – w trzy godziny. – Impulsami do jej wydania były, z jednej strony silna grupa fanów programu z poświęconego mu forum internetowego, z drugiej – moja dozgonna miłość do muzyki ilustracyjnej (library music) – mówi „Rz” Michał Wilczyński, założyciel GAD Records. – Nie było łatwo, bo rozmowy z Sonotonem i poszukiwania taśm trochę trwały, było kilka falstartów, ale udało się. I bardzo mnie to cieszy, bo daliśmy dużej liczbie osób możliwość powrotu do czasów młodości.
„Sonda” była jedenastą płytą w katalogu GAD Records – raczej nietypową, bo w kręgu zainteresowań wytwórni byli do tamtego momentu głównie polscy jazzmani: Zbigniew Seifert, Jan Ptaszyn Wróblewski, Jerzy Milian. I wciąż są, jednak od czasu „Sondy” pojawiło się także kilka płyt z muzyką, którą zna każdy, chociaż czasem o tym nie wie.
Wśród takich znalezisk jest album Murder Inc. z 1960 roku – jedyne autorskie dzieło amerykańskiego aranżera i dyrygenta, Irvinga Josepha. Dwanaście krótkich utworów brzmi jak ilustracja czarnego kryminału z nowojorskich lat trzydziestych. Dla nas to jednak „Sensacje XX wieku” – w czołówce programu Bogusława Wołoszańskiego brzmi nagranie otwierające płytę.