Miejskie innowacje dzięki lokalnym firmom

Samorządy coraz chętniej decydują się na współpracę ze start-upami. To one coraz częściej tworzą dla urzędów makiety 3D i ciekawe aplikacje oraz wdrażają nowe technologie.

Publikacja: 12.09.2016 23:00

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni to kolebka wielu lokalnych start-upów.

Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni to kolebka wielu lokalnych start-upów.

Foto: AEC Krymow & Partner

Pomorskie miasta nie tylko wspierają rozwój młodych biznesów ze swojego regionu, ale również realizują z nimi w konkretne projekty.

Trójmiejski start-up Yoberi wspólnie z Gdynią w wakacje stworzył na plażach strefy opieki nad dziećmi, które wyposażano w specjalne czujniki. Maluchy można było nadzorować za pomocą tzw. beaconów.

Gdynia dzięki kooperacji ze start-upami mogła też stworzyć makiety StructView, wykorzystywane przez ratusz w procesie rewitalizacji dzielnic miasta, czy udostępnić turystom multimedialny mobilny przewodnik SmartTour.

Gdańsk opracował wręcz cały system współpracy ze start-upami, dając im otwarty dostęp do licznych danych miejskich, mogą być wykorzystane przy tworzeniu aplikacji i innowacyjnych usług.

Gdyńska kuźnia

SmartTour, mobilny przewodnik turystyczny przeznaczony na telefony komórkowe, premierę miał trzy miesiące temu. Działa w Gdańsku, Sopocie, Gdyni i Wejherowie. Oprócz bardzo wygodnej formy zakupu i kontroli biletów do ciekawych miejsc, pozwala np. na wybranie ścieżki zwiedzania. Oprawadza nie tylko po mieście, ale także po muzeach i galeriach.

Pomorskie samorządy zdecydowały się na takie rozwiązanie, bo na tle innych wyróżnia je fakt, że na tej platformie treści tworzone są przez różne organizacje odpowiedzialne za turystykę w mieście, czy obiektach kulturalnych. A to one wiedzą najlepiej, co najpiękniejszego i najbardziej wyjątkowego mają do pokazania. SmartTour to zatem tylko narzędzie dla wykorzystujących je instytucji. Tworzący je start-up zastosował dość niekonwencjonalne rozwiązanie – przewodnik może być typowym poradnikiem, ale także stać się grą fabularną, pozwalającą prowadzić śledztwo, rozwiązywać zagadki czy łamigłówki. Plus jest taki, że użytkownik nie musimy już ściągać osobnej aplikacji dla każdego miasta czy obiektu. SmartTour współpracuje bowiem z Gdańską Organizacją Turystyczną, Gdyńskim i Wejherowskim Urzędem Miasta oraz Kąpieliskiem Morskim Sopot.

Co ważne, jak podkreśla Sebastian Drausal, rzecznik Urzędu Miasta w Gdyni, platforma SmartTour rozwijana jest w Pomorskim Parku Naukowo-Technologiznym (PPNT) w Gdyni. Odpowiedzialny za tę aplikację start-up qb-mobile jest też partnerem technologicznym Gdańskiej Organizacji Turystycznej w rozwijaniu Trójmiejskiej Karty Turysty.

Gdyński PPNT to prawdziwa kuźnia innowacyjnych firm, które sięgają po sukces nie tylko na lokalnej arenie. Przykładem może być Ivona Software, syntezator mowy, który w 2013 r. przejął Amazon. Dzięki temu start-upowi strona internetowa Gdynia.pl „przemówiła”. Ale na tym nie koniec. Ivona Software sprawiła, że ludzkim głosem z pasażerami komunikują się również przystanki i autobusy komunikacji publicznej.

Digitalizacja relacji samorządów i mieszkańców idzie jednak dalej. Wspomniany portal Gdynia.pl wdrożył bowiem pierwszego w Polsce tzw. wirtualnego urzędnika. Cyfrowy asystent ułatwia mieszkańcom i przedsiębiorcom przedarcie się przez urzędowy żargon i załatwienie wielu spraw bez konieczności wizyty w urzędzie.

Na stronach miasta umieszczono go dzięki autorskiemu oprogramowaniu firmy InteliWISE. Ten start-up to również „dziecko” PPNT. Co więcej, takie rozwiązania, określane też jako awatary, dostarcza na świecie tylko wąska grupa firm. Trzy z nich pochodzą z Polski, z czego aż dwie działają na terenie PPNT.

W sumie w gdyńskim parku biznes rozkręca ponad 200 firm. – Ich rozwiązania okazują się przydatne w bieżącej działalności UM Gdyni i miejskich instytucji publicznych. Przykłady minionych lat dowodzą, że dzięki innowacjom tworzonym w PPNT również urząd miasta może być bardziej skuteczny, przyjazny, nowoczesny i przy okazji stać się prekursorem nowoczesnych metod obsługi mieszkańców, inwestorów i turystów na skalę międzynarodową – podkreśla Sebastian Drausal.

Technologia w służbie miastu

Wśród takich innowacji warto wymienić wirtualne makiety StructView. Gdyński samorząd zdecydował się na ich wykorzystanie w procesie rewitalizacji dzielnic miasta. Trójwymiarowy model zachodniej części Witomina-Radiostacji start-up StructView (oczywiście z siedzibą w PPNT) stworzył w celu zbierania przez miasto informacji od miekszańców na temat ich oczekiwań względem przyszłego wyglądu dzielnicy.

Równie praktyczne jest rozwiązania trójmiejskiego start-upu Yoberi, który w czasie wakacji, przy współpracy z Polkomtelem, tworzył na trójmiejskich plażach tzw. Bezpieczne Strefy Chilaby. Projekt, realizowany m.in. na plaży Gdynia-Śródmieście i w Sopocie, miał ułatwić rodzicom nadzór nad ich dziećmi.

Chilaby to system elektronicznych opiekunów. W specjalnie wyznaczonych strefach rodzice i pociechy otrzymywali elektroniczne opaski na rękę. Dzięki zastosowaniu technologii beaconów, system anten na bieżąco odbierał sygnały i śledził ruchy osób noszących opaski wewnątrz strefy. Korzystając z dedykowanej platformy internetowej, opiekun mógł w każdej chwili sprawdzić, w którym miejscu strefy znajduje się dziecko.

– Od dwóch lat intensywnie rozwijamy technologie z wykorzystaniem beaconów. Dzięki nim możliwe jest monitorowanie położenia obiektu w określonej strefie. Zastosowanie to zostało wykorzystane w projekcie Chilaby, ale system przeznaczony jest do instalacji w miejscach publicznych o wysokim zagęszczeniu ruchu, takich jak: centra handlowe, parki, place zabaw, miejsca organizacji imprez masowych – mówi Rafał Smoliński, szef Yoberi.

Innowacyjne rozwiązanie start-upu, który – a jakże – wywodzi się z PPNT, jest unikatowe w skali Europy.

Autobus stale na oku

Równie aktywnie, jak Gdynia, utalentowanych programistów wspiera Gdańsk. – Aktywnie zachęcamy ich do rozwijania aplikacji, które wykorzystują otwarte, miejskie dane, poprawiają jakość życia w mieście – tłumaczy Michał Piotrowski z referatu prasowego Urzędu Miasta Gdańsk.

Przykładem takiej aplikacji jest Zdążuś, stworzony przez Jarosława Szmigielskiego. – Dzięki aplikacji możliwe jest sprawdzenie położenia dowolnego gdańskiego tramwaju lub autobusu w czasie rzeczywistym. W efekcie wiemy, czy autobus, na który czekamy, jedzie o czasie, czy ma opóźnienie. W 2015 roku aplikacja otrzymała nagrodę specjalną Prezydenta Miasta Gdańska za najlepsze rozwiązanie technologiczne wykorzystujące miejskie dane – wyjaśnia Michał Piotrowski.

Jak dodaje, programista, we współpracy z miastem, wciąż rozwija swoją aplikację i wzbogaca ją o nowe funkcje.

Gdańska polityka otwartości

Ale Gdańsk w ogóle wypracował unikalny model współpracy z twórcami nowych rozwiązań technologicznych. – Miasto zaangażowało się w rozwój i wsparcie trójmiejskiej grupy Koduj dla Polski, w ramach której specjaliści IT rozwijają po godzinach projekty technologiczne rozwiązujące różnego rodzaju społeczne problemy. Największym osiągnięciem jest powstanie aplikacji Na4Łapy, która wspiera adopcję zwierząt z miejskiego schroniska – zaznacza Michał Piotrowski.

W gdańskim magistracie podkreślają, że współpraca z zewnętrznym środowiskiem twórców aplikacji i rozwiązań IT jest ważnym elementem wdrażanej w mieście polityki otwartości. Czego przykładem są też inne rozwiązania, które powstały we współpracy ratusza ze start-upami: Bank Nasadzeń Drzew, Wyrzuc.to, aplikacja Footsteps, czy współpraca z CTAdventure (zwycięzca infoShare Startup Contest i Creative Business Cup) przy projektach turystyczno-historycznych.

Pomorskie miasta nie tylko wspierają rozwój młodych biznesów ze swojego regionu, ale również realizują z nimi w konkretne projekty.

Trójmiejski start-up Yoberi wspólnie z Gdynią w wakacje stworzył na plażach strefy opieki nad dziećmi, które wyposażano w specjalne czujniki. Maluchy można było nadzorować za pomocą tzw. beaconów.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej