Region podkarpacki jest w Polsce absolutnym liderem pod względem liczby ślubów kościelnych. Śluby konkordatowe to aż 73,2 proc. wszystkich zawieranych w tym regionie małżeństw w 2015 r. I w dodatku w regionie tym na przestrzeni ostatnich lat odnotowano najniższy spadek tego typu małżeństw – wynika z raportu opracowanego przez demografów z Uniwersytetu Łódzkiego. Średnia dla Polski wynosi 62.2 proc.
– Dla mieszkańców naszego regionu najważniejszy jest Bóg i rodzina. Dlatego też tak wiele osób wierzy w wagę sakramentu małżeństwa i naturalne jest, że decydują się na zawarcie małżeństwa w kościele– mówi ks. Tomasz Nowak, rzeczni prasowy diecezji rzeszowskiej.
W tym regionie kraju aż 99,8 proc. ślubów wyznaniowych zawieranych jest w kościele katolickim.
Pobożność mieszkańców Podkarpacia widoczna jest także w kościelnych statystykach. Z danych Instytutu Statystyki Kościoła wynika, że w diecezji rzeszowskiej aż 64.4 proc. wiernych uczestniczy w niedzielnej mszy świętej, a 18,1 proc. przyjmuje na niej komunię świętą. W diecezji przemyskiej jest to odpowiednio 59.6 i 16 proc. Najmniej wiernym gromadzi się kościele w diecezji sandomierskiej, bo 39.2 proc. Niemniej jednak aż 40 proc. uczestników nabożeństwa przyjmuje Ciało Chrystusa.
– Podkarpacie charakteryzują małe parafie. To powoduje, że wierni się znają. Ich problemy są także bliskie pracującym w parafii kapłanom. Dzięki temu mieszkańcy czują się bardziej związani z kościołem – tłumaczy ks. Nowak.