Fontanna z dyszami na placu

Centralnym punktem przebudowanego Placu Litewskiego będzie grająca fontanna.

Publikacja: 11.08.2016 23:00

Wizualizacja Placu Lubelskiego po rewitalizacji

Wizualizacja Placu Lubelskiego po rewitalizacji

Foto: materiały prasowe

Zasadnicza część betonowej konstrukcji fontanny jest już ukończona – roboty rozpoczęły się jeszcze w kwietniu. Prace trwają też wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia. Zgodnie z projektem znajdzie się tu ciąg fontann.

– Przebudowa Placu Litewskiego to jedna z naszych najważniejszych inwestycji, ponieważ dotyczy serca miasta. Zmiana tej przestrzeni to nie tylko najwyższej jakości materiały, ale także obowiązek poszanowania historii tego miejsca i zachowania spójności z pomnikiem historii, jakim jest Stare Miasto. Plac Litewski jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Lublinie, dlatego zależy nam, aby wszystkie prace zakończyć przez sezonem letnim 2017 i oddać go do dyspozycji mieszkańców w jubileuszowym roku 700-lecia miasta – opisuje Krzysztof Żuk prezydent Lublina.

Plac Litewski to jedna z głównych przestrzeni publicznych położonych w środku miasta. Otoczony zabytkowymi budynkami, zyska nowy wygląd, a położone obok Krakowskie Przedmieście zostanie zamknięte dla ruchu samochodowego i stanie się pieszym deptakiem obsadzonym szpalerem czerwonolistnych kasztanowców. Posadzka powiększonego placu będzie wykonana z ciemniejszego granitu, który zaznaczy ślad dawnej jezdni.

Na placu zamiast starej dotychczasowej fontanny pojawi się nowa z wieloma dyszami, z których podczas specjalnych pokazów w rytm muzyki będzie wystrzeliwana woda. Będzie to interaktywny kompleks urządzeń wodnych z ruchomym lustrem wody i kaskadami, czyli fontanna multimedialna z funkcją: światło, woda, dźwięk, obraz i laser.

Równolegle prowadzone są prace przy urządzaniu terenów zielonych, z uporządkowaniem układu ścieżek i zmianą nawierzchni.

Obecny szalet miejski zajmie nowy, podziemny pawilon z dostępem dla osób niepełnosprawnych oraz pomieszczeniem do przewijania niemowląt. Powstanie plac zabaw dla dzieci i ogród z dużym tarasem.

Jak opisują lubelscy urzędnicy, w ramach modernizacji uporządkowana zostanie cała przestrzeń Placu Litewskiego, Placu Krąpca i Placu Czechowicza o powierzchni około 35 tys. metrów kwadratowych.

Istniejące pomniki oraz fasady budynków zostaną podświetlone. W alejkach Placu Litewskiego powstanie inteligentne oświetlenie parkowe reagujące na ruch. Koszt całej inwestycji to 49 mln zł.

Lubelscy urzędnicy mają w planach kolejne projekty związane z rewitalizacją miasta. Obejmują one obszar ul. Lubartowskiej i dawnego Podzamcza, a także Park Ludowy (ma stać się miejscem aktywnego wypoczynku, nowy park ma być gotowy w połowie 2019 rok).

Władze miasta starają się o dofinansowanie projektu przywrócenia pierwotnego charakteru zabytkowego parku Bronowickiego. Chcą odtworzyć układ przestrzenny parku z początku XX w. Planowana jest m.in. przebudowa alejek, zmiana nawierzchni, budowa ogrodzenia, schodów wejściowych, urządzenie siłowni, placów zabaw, postawienie nowych ławek, stolików do gry w szachy oraz altany rekreacyjnej.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej