Asseco, Comarch, Ericpol, Accenture Services, Atos, GFT Poland oraz Infosys to niektóre z ponad trzydziestu firm z sektora technologicznego, które w ostatnich latach uruchomiły swoje spółki lub oddziały w Łodzi. Przedstawiciele władz miasta twierdzą, że to nie przypadek.
Jak przypomina Adam Pustelnik, dyrektor Biura Obsługi Inwestora i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi, nowe technologie i powiązane z nimi branże są określone jako priorytetowe w Strategii Zintegrowanego Rozwoju Łodzi 2020+.Jest wśród nich m.in. branża IT, uznana za preferowaną i jedną z najbardziej perspektywicznych.
Jej przedstawiciele zdają sobie zresztą z tego sprawę, co potwierdza badanie „Łódź miastem nowych technologii” przeprowadzone w tym roku przez firmę rekrutacyjną Antal i UM Łodzi wśród pracowników i pracodawców z sektora IT.
Kadrowe zaplecze
Firmy zgodnie podkreślają wysoki potencjał inwestycyjny miasta, w tym potencjał edukacyjny łódzkich uczelni, na których w minionym roku studiowało prawie 81 tys. studentów. Niemal 19 tys. z nich to studenci Politechniki Łódzkiej będącej istotnym źródłem kadr dla inwestujących w Łodzi firm i centrów IT.
To m.in. z myślą o nich uczelnia uruchomiła nową jednostkę, Centrum Technologii Informatycznych. W 21 nowoczesnych laboratoriach nie tylko studenci informatyki, ale także innych kierunków od wiosny ub. roku uczą się technologii informatycznych, w tym projektowania sieci komputerowych czy wizualizacji danych pomiarowych.