Reklama
Rozwiń

Pyszne wakacje na szlaku

Na odcinku 250 km podczas podróży przez Podkarpacie można posmakować niepowtarzalnych potraw kuchni kresowej.

Publikacja: 17.07.2016 22:00

Pyszne wakacje na szlaku

Foto: materiały prasowe

Podkarpacie już od kilku lat stawia na turystów. Region ten to nie tylko drewniane kościoły i cerkwie, ruiny zamków czy niezwykłe krajobrazy Bieszczad i Beskidu Niskiego. Na Podkarpaciu jak nigdzie indziej można zasmakować kuchni kresowej.

– W kuchni Podkarpacia fenomenalne jest to, że jadąc z jednego końca regionu na drugi, możemy trafić na co najmniej cztery rodzaje tradycji kulinarnej. Są miejsca z doskonałą kuchnią dworską, gdzie króluje dziczyzna, ale także miejsca, gdzie zjemy ryby i potrawy z tego, co daje nam las, ogród i sad. A wszystko to na odcinku niespełna 250 km. – zachwala region Krzysztof Zieliński ze Stowarzyszenia Pro Carpathia.

Organizacja ta razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego i Podkarpacką Regionalną Organizację Turystyczną utworzyła szlak kulinarny „Podkarpackie Smaki.” Składa się on z trzech tras „kulinarnych” – Bieszczadzka, Beskidzko – Pogórzańska i Północna. Łącznie na szlaku jest 51 obiektów takich jak gospody, karczmy, chaty, oberże, zajazdy, zagrody, gościńce, gospodarstwa agroturystyczne, bary – kawiarnie, restauracje, wille i dworki.– To obecnie największy szlak kulinarny w Polsce – mówi Zieliński.

Każdy z tych lokali otrzymuje specjalny certyfikat. Oceniane są nie tylko potrawy (przynajmniej trzy powinny być regionalne), ale także wystrój lokalu, obsługa czy np. czystość toalet. Certyfikat nie jest dany raz na zawsze, jeśli właściciele sobie odpuści i jego oferta nie trzyma wysokich standardów, jego obiekt znika ze szlaku.

Jednym z miejsc na kulinarnym szlaku jest Karczma Jadło Karpackie w Sanoku, która serwuje lokalne przysmaki już od 18 lat – najdłużej w regionie. Można w niej zjeść m.in. zalewajkę na maślance, fuczki (czyli placki z kapustą kiszoną), tradycyjne gołąbki z ziemniakami, hreczanyky czy fasolę po żydowsku. – Pomysł na serwowanie potraw regionalnych narodził się, gdy prowadziłam lokal tuż przy skansenie. Kiedy w 1998 r. przejmowałam to miejsce, serwowane tu były dania typu fast food. Pomyślałam sobie jednak, że nie można turystom po dwugodzinnym spacerze w parku etnograficznym podawać kebaba. I wtedy zmieniłam menu – opowiada właścicielka lokalu Teresa Martuszewska. Problem jednak w tym, że nie bardzo wiedziała, jak się do tego nowego/starego stylu gotowania zabrać. – Na szczęście dostałam przepisy na tradycyjne dania od starszej pracownicy muzeum budownictwa. Na ich podstawie mozolnie odtwarzałam stare receptury – wspomina Teresa Martuszewska.

Trud się opłacił, bo dziś na brak klientów nie może narzekać. – Wiem, że wiele osób trafia do nas z polecenia lub dlatego, że jesteśmy oznaczeni na kulinarnym szlaku – opowiada pani Teresa.

Bo turystyka kulinarna staje się w Polsce coraz popularniejsza. – Z roku na rok spotykam coraz więcej takich grup. W tym roku oprowadzałem już grupę angielskich dziennikarzy, Włochów kochających slow food a za kilka dni mam grupę turystów kulinarnych z Łodzi. Ciągle dostaje też nowe pytania o kulinaria – mówi Zieliński.– Turystyka kulinarna to nowy trend w Polsce. Myślę, że Podkarpacie ma szanse zarabiać naprawdę duże pieniądze na turystyce kulinarnej – podsumowuje.

Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku