Mieszkańcy miast regionu właśnie decydują, jak widać miliony złotych z samorządowej kasy. I coraz więcej osób chce mieć na to wpływ, bo rośnie liczba tych, którzy zgłaszają obywatelskie projekty i biorą udział w głosowaniach, które z nich zostaną zrealizowane.
Bydgoskie pomysły
Jednym z pierwszych miast w Kujawsko-Pomorskiem, którego władze zdecydowały się zaprosić mieszkańców do współdecydowania o kształcie budżetu była Bydgoszcz. Wszystko zaczęło się w 2012 roku.
– W pierwszej edycji miasto przeznaczyło na ten cel 5 mln zł, co stanowiło ok. 0,5 proc. naszego budżetu – opowiada Michał Sztybel, dyrektor biura obsługi mediów i komunikacji społecznej Urzędu Miasta. W pierwszej edycji mieszkańcy zgłaszali swoje propozycje do rad osiedli, a te po wstępnej selekcji przekazywały je miastu. W sumie zebrano około 60 pomysłów, a do realizacji wyznaczono 55 z nich. – Była to m.in. budowa bądź modernizacja boisk, chodników czy skateparków, a także różne propozycje zagospodarowania terenów osiedli – wylicza Michał Sztybel. I dodaje, że dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy mogą korzystać z wielofunkcyjnego boiska przy gimnazjum nr 5, zagospodarowanych terenów nad „Balatonem” czy schodów, łączących ul. Malinową z ul. Nakielską. W kolejnych latach kwota do wydania przez mieszkańców urosła do 10 mln zł.
Z roku na rok rośnie liczba też głosujących. Dlaczego? Zdaniem urzędników z Bydgoszczy, mieszkańcy tego miasta dostrzegają potrzebę zmian na swoich osiedlach i aktywnie uczestniczą w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim. – W 2014 roku na poszczególne projekty głosowało około 17 tysięcy osób, a w 2015 już ok. 23 tys. wskazując na inwestycje, które w ich opinii są najbardziej potrzebne tam, gdzie mieszkają – tłumaczy szef komunikacji Urzędu Miasta. Tegoroczna edycja budżetu rozpoczęła się 15 czerwca. Do piątego lipca urząd czeka na propozycje od bydgoszczan. Mieszkańcy mogą to zrobić za pośrednictwem specjalnej aplikacji lub wrzucając wypełniony formularz do urn w szkołach, przedszkolach, domach kultury..
Kolejnym etapem będzie weryfikacja pomysłów, a głosowanie wśród mieszkańców zaplanowano na październik. – Zagłosować może każdy, kto ma skończone 16 lat, poprzez aplikację internetową lub wrzucając wypełnioną kartę do urny – tłumaczy Michał Sztybel. Ogłoszenie wyników miasto zaplanowało na 9 grudnia, a zwycięskie projekty zostaną ujęte w projekcie budżetu na 2017 rok. W przyszłym roku miasto planuje zwiększenie budżetu obywatelskiego, ale szczegóły nie są jeszcze znane.