W weekend od 17 do 19 czerwca będzie to mobilne miejsce prezentacji Szczecina i Pomorza Zachodniego w stolicy Dolnego Śląska. Projekt należy do cyklu pokazów uczestników Koalicji Miast Wrocław ESK 2016, które także ubiegały się o ten prestiżowy tytuł.
– Szczecin i region poszukiwały swojego genius loci, jak wszystkie miasta wchodzące w skład koalicji – mówi „Rzeczpospolitej” Monika Petryczko, prezes stowarzyszenia MiastoHolizm, które jest operatorem przygotowywanej prezentacji, – Znalazło go w określeniu „portowość”. W naszych działaniach artystycznych odnosimy się więc także do niego i stąd pomysł, aby morski kontener odgrywał rolę sceny, galerii i kina, będąc neutralną płaszczyzną prezentacji różnorodnych twórców. Metaforycznie kojarzy się z wodą, a więc i z Odrą, wspólną rzeką, którą łączy Szczecin z Wrocławiem.
Przemysłowy kontener naprawdę został znaleziony w porcie. Przystosowano go do nowej roli i nadano przyciągającą uwagę estetyczną formę. Oprócz kontenera, który stanie na Wzgórzu Polskim, Szczecin ma jeszcze we Wrocławiu do dyspozycji kamienicę przy ul. Łokietka 5 i kilka punktów w przestrzeni publicznej miasta.
– W naszej prezentacji chcemy połączyć pokolenia, różne dziedziny sztuki, instytucje i niezależne inicjatywy twórców – mówi Monika Petryczko. – Chociaż towarzyszą nam także instytucje-symbole miasta, np. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza czy 13 Muz, to ich obecność będzie nietypowa. Nie zabieramy więc np. kwartetu smyczkowego czy części orkiestry z filharmonii, ale wykorzystujemy technologię wideo 360° i w publicznej przestrzeni w centrum Wrocławia udostępniamy okulary audiowizualne, które stworzą iluzję wejścia do wnętrza filharmonii i wysłuchania koncertu orkiestry symfonicznej na miejscu. Jednocześnie nie zabraknie działań offowych dla dorosłych i dzieci.
Projekt współfinansują miasto i województwo po 50 tys. zł, a następne 100 tys. zł dokłada Wrocław w ramach ESK 2016.