Biedronka i Żabka mimo zmian właścicielskich zachowały swoje pierwotne siedziby, co dla regionu ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o tworzone miejsca pracy, ale przede wszystkim wpływy z CIT.
Biedronkę założył w 1995 r. Mariusz Świtalski, by po kilku latach sprzedać ją portugalskiemu koncernowi Jeronimo Martins. Choć firma ma biuro w Warszawie, w którym rezyduje jej centrala, związki z Wielkopolską i Poznaniem nadal są silne. Pierwszy sklep sieci ruszył przy ulicy Newtona (w chwili obecnej sieć posiada ponad 2,6 tys. na terenie całego kraju). Każdego dnia zakupy robią w nich prawie 4 mln klientów. Dodatkowo właśnie w Poznaniu w lutym 2010 r. został otwarty sklep z numerem 1500.
Podatki w Poznaniu
– Siedziba Biura Głównego była kolejnym elementem obecności naszej firmy w Polsce. Jej ulokowanie w Warszawie poszerzyło możliwość kontaktów z partnerami biznesowymi, podwykonawcami – wyjaśnia biuro prasowe Jeronimo Martins Polska. – Natomiast biuro w Kostrzynie jest miejscem działalności spółki odzwierciedlonym w dokumentach rejestracyjnych, a także stanowi centrum regionu. Jest to jeden z 15 regionów, na które składają się zarówno centra dystrybucji, jak i zaplecze administracyjne – dodaje.
Firma zaznacza, że kolejnym aspektem jej obecności w Wielkopolsce jest fakt, iż właściwy dla spółki urząd skarbowy to I Wielkopolski US w Poznaniu. – Nasze zobowiązania podatkowe z tytułu CIT wpłacamy na jego rachunek bankowy – podaje firma.
Ważnym elementem rozwoju spółki w Wielkopolsce było ulokowanie Centrum Usług Wspólnych w Poznaniu. W całym woj. wielkopolskim firma zatrudnia dziś ponad 4,7 tys. osób. Sieć współpracuje z 500 przedsiębiorstwami, w tym z ponad 200 od dziesięciu lat, a z ponad 50 od początku swego istnienia.