– Wielkopolanie i osoby, które mieszkają w samym Poznaniu, nie byli świadomi, że w tych okolicach znajdują się obiekty architektury drewnianej. Taka architektura kojarzona jest zazwyczaj z Podhalem lub wschodem Polski – wspomina Tomasz Łęcki, dyrektor Biura Związku Międzygminnego Puszcza Zielonka.
Szlak wokół puszczy
Dlatego w 2006 r. związek podpisał z Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim umowę, która umożliwiła powstanie „Szlaku kościołów drewnianych wokół puszczy Zielonka”. Po dwóch latach przygotowań, w 2008 roku, na szlak mogli wyruszyć pierwsi turyści. – Chcieliśmy przybliżyć mieszkańcom regionu bogactwo architektoniczne, a także zabytki, które znajdują się w kościołach – dodaje Łęcki, który z ramienia związku koordynował tworzenie szlaku.
Projekt obejmuje 12 kościołów w gminach: Czerwonak, Swarzędz, Murowana Goślina, Pobiedziska, Kiszkowo i Skoki.
– Dziewięć z 12 drewnianych obiektów sakralnych obecnych na szlaku to obiekty o konstrukcji zrębowej, dwa o konstrukcji szachulcowej, a jeden o konstrukcji sumikowo-łątkowej. Warto zwrócić uwagę, że obiekty te znajdują się wokół puszczy, a nie w jej sercu. W samej puszczy istniały niegdyś dwa drewniane kościoły – w Dąbrówce Kościelnej oraz we Wronczynie, ale oba spłonęły – mówi regionalista Włodzimierz Buczyński.
Szlak wokół puszczy obejmuje tylko niewielką część drewnianych kościołów, które znajdują się w Wielkopolsce (w całym regionie jest ich ok. 200). Stąd to bogactwo? – Chodzi o łatwy dostęp do surowca, czyli drewna. Kościoły budowano najczęściej z drzewa modrzewiowego, sosnowego, rzadziej używano dębowego – wylicza Buczyński. Prawie wszystkie parafie, które można odwiedzić na szlaku, powstały w średniowieczu, a ich fundatorami byli duchowni, rycerze lub książęta.