Wielki trójmiejski boom biurowy

Inwestorzy szukający lokalizacji dla centrów usług gdańską metropolię mają zazwyczaj na krótkiej liście.

Publikacja: 12.09.2016 23:00

Kompleks biurowy Tensor firmy Euro Styl stanął w Gdyni przy ul. Łużyckiej.

Kompleks biurowy Tensor firmy Euro Styl stanął w Gdyni przy ul. Łużyckiej.

Foto: materiały prasowe

– Rynek biurowy w Trójmieście rozwija się najszybciej w historii. Nowe budynki powstają i w centrum, i na przedmieściach, rewitalizowane są starsze obiekty – opowiada Paweł Grabowski, ekspert BIG Nieruchomości.

– Rosnąca podaż jest odzwierciedleniem dużego popytu. W Gdańsku, jak podaje Grabowski, powstają kolejne etapy parków biurowych Alchemia i Olivia Business Centre z jednym z najwyższych biurowców w Polsce – Olivia Star, który z iglicą ma 180 metrów.

– W bezpośrednim sąsiedztwie tych znajdujących się przy głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta centrów biurowych, nieruchomość kupiła firma Skanska, która w 2019 roku chce wprowadzić na rynek ponad 40 tys. mkw powierzchni biurowej – wskazuje ekspert BIG Nieruchomości.

Częste przeprowadzki

W Gdyni-Redłowie niemal w całości został skomercjalizowany kompleks biurowy Tensor. W tym rejonie są planowane kolejne obiekty. – Rosnąca konkurencja oraz idące w ślad za nią zachęty finansowe przyczyniają się do częstych przeprowadzek najemców ze starszych budynków do nowoczesnych biurowców – mówi Paweł Grabowski. – Przenoszą się zarówno firmy prywatne, jak i instytucje publiczne.

Błażej Kucharski, dyrektor regionalny Colliers International w Gdańsku, zwraca uwagę, że Trójmiasto to trzeci rynek regionalny, gdzie całkowita podaż powierzchni biurowych to 630 tys. mkw., a ponad 100 tys. mkw. jest w budowie.

Adam Schroeder, starszy negocjator w dziale powierzchni biurowych Cushman & Wakefield podkreśla, że aglomeracja trójmiejska to główne zagłębie biurowe w województwie pomorskim.

– Przez ostatnie sześć lat rynek podwoił swoją wielkość, a boom inwestycyjny przypadł na ostatnie dwa lata – mówi Schroeder. – Przewidujemy, że w najbliższych 14 miesiącach łączny zasób powierzchni biurowej powinien przekroczyć tu 700 tys. mkw.

A Błażej Kucharski dodaje, że największym rynkiem biurowym jest Gdańsk, który dysponuje 70 proc. wybudowanej powierzchni.

– Najbardziej popularne są dzielnice Przymorze i Oliwa. Biura mają tam PwC,  State Street, Thyssenkrupp, Sii, Nordea  IT, Capital Markets – wylicza. – Także Gdynia, a szczególnie obszar ul. Łużyckiej z dwoma parkami biurowymi, jest ważnym miejscem na biurowej mapie Polski.

Colliers International podaje, że stawki najmu w nowoczesnych budynkach klasy A i A+ utrzymują się na poziomie 12,50 -15 euro za mkw. – Metropolia gdańska jest na tzw. krótkiej liście przy wyborze lokalizacji dla nowo powstających centrów SSC i BPO. Trend jest zasługą dobrej sytuacji na rynku pracy, odczuwalnej wysokiej jakości życia, i co ważne – możliwości planowania dalszej ekspansji – wyjaśnia Błażej Kucharski.

I dodaje, że w regionie inwestują nie tylko lokalni deweloperzy, ale firmy takie jak Echo Investment, GTC, Skanska. – Prognozujemy dalszy wzrost inwestycji z niewielką korektą stawek w trzecim – czwartym kwartale 2017 roku, kiedy to zostaną oddane do użytku Olivia Star oraz kolejny etap Alchemii – mówi Kucharski.

Liczne metamorfozy

Paweł Grabowski wskazuje, że większość powstających w Trójmieście biurowców ma klasę A. – Kilka starszych budynków przeszło metamorfozę i z pamiętających czasy komunizmu obiektów przekształcono je w nowoczesne biurowce – opowiada. Przykładem takiej modernizacji mogą być gdańskie C200, Pomerania Office Park, czy Xenon Park w Gdyni.

Ekspert BIG Nieruchomości podkreśla, że popyt na biura jest bardzo duży. – Kluczowymi najemcami są przedstawiciele branż SSC/BPO oraz IT. Duża część najemców to firmy związane z branżą morską – spedycyjne, logistyczne, projektowe – wylicza.

Błażej Kucharski zwraca uwagę, że zmiany na rynku pracy nie ominęły także Trójmiasta. – Zaczyna tu dominować rynek pracownika, co wymusza istotne zmiany w projektowaniu przestrzeni biurowej i dostarczaniu nowych rozwiązań – podkreśla ekspert Colliers International. – Inwestorzy, dopasowując się do zmieniającego się rynku, zdecydowanie częściej wybierają nowoczesne biurowce, które zapewnią najwyższy komfort pracy, bezpieczeństwo dla realizowanych procesów oraz efektywność wynajmowanej powierzchni – mówi.

Adam Schroeder dodaje, że stabilny popyt oraz duża liczba nowych firm zainteresowanych otwarciem biura w Trójmieście sprawiły, że deweloperzy przygotowują coraz odważniejsze projekty. – Najemcy są najczęściej zainteresowani budynkami przy głównej osi transportowej Trójmiasta – zwraca uwagę ekspert Cushman & Wakefield. – Równie waży jest odpowiedni standard biura oraz możliwość wynajęcia w przyszłości dodatkowej powierzchni, co ma znaczenie, gdy podaż jest ograniczona – wyjaśnia.

Przedszkole czy klub fitness?

I podkreśla, że najemcy liczą także na usługi dodatkowe, takie jak kantyna, kawiarnia, przedszkola czy fitness kluby. – Dlatego też rośnie popularność budynków w bliskiej odległości od galerii handlowych czy centrum miasta – mówi Adam Schroeder. – Gdy oferty deweloperów są porównywalne, wtedy dodatkowe udogodnienia – np. centrum fitness w budynku lub w najbliższej okolicy – potrafią przekonać najemcę do wyboru danej inwestycji.

W ostatnich latach znacznie poprawiły się też połączenia komunikacyjne Trójmiasta z innymi regionami Polski, co ma duże znaczenie dla inwestorów.

– Rynek biurowy w Trójmieście rozwija się najszybciej w historii. Nowe budynki powstają i w centrum, i na przedmieściach, rewitalizowane są starsze obiekty – opowiada Paweł Grabowski, ekspert BIG Nieruchomości.

– Rosnąca podaż jest odzwierciedleniem dużego popytu. W Gdańsku, jak podaje Grabowski, powstają kolejne etapy parków biurowych Alchemia i Olivia Business Centre z jednym z najwyższych biurowców w Polsce – Olivia Star, który z iglicą ma 180 metrów.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej