Wielki trójmiejski boom biurowy

Kompleks biurowy Tensor firmy Euro Styl stanął w Gdyni przy ul. Łużyckiej.
materiały prasowe

Inwestorzy szukający lokalizacji dla centrów usług gdańską metropolię mają zazwyczaj na krótkiej liście.

– Rynek biurowy w Trójmieście rozwija się najszybciej w historii. Nowe budynki powstają i w centrum, i na przedmieściach, rewitalizowane są starsze obiekty – opowiada Paweł Grabowski, ekspert BIG Nieruchomości.

– Rosnąca podaż jest odzwierciedleniem dużego popytu. W Gdańsku, jak podaje Grabowski, powstają kolejne etapy parków biurowych Alchemia i Olivia Business Centre z jednym z najwyższych biurowców w Polsce – Olivia Star, który z iglicą ma 180 metrów.

– W bezpośrednim sąsiedztwie tych znajdujących się przy głównej arterii komunikacyjnej Trójmiasta centrów biurowych, nieruchomość kupiła firma Skanska, która w 2019 roku chce wprowadzić na rynek ponad 40 tys. mkw powierzchni biurowej – wskazuje ekspert BIG Nieruchomości.

Częste przeprowadzki

W Gdyni-Redłowie niemal w całości został skomercjalizowany kompleks biurowy Tensor. W tym rejonie są planowane kolejne obiekty. – Rosnąca konkurencja oraz idące w ślad za nią zachęty finansowe przyczyniają się do częstych przeprowadzek najemców ze starszych budynków do nowoczesnych biurowców – mówi Paweł Grabowski. – Przenoszą się zarówno firmy prywatne, jak i instytucje publiczne.

Błażej Kucharski, dyrektor regionalny Colliers International w Gdańsku, zwraca uwagę, że Trójmiasto to trzeci rynek regionalny, gdzie całkowita podaż powierzchni biurowych to 630 tys. mkw., a ponad 100 tys. mkw. jest w budowie.

Adam Schroeder, starszy negocjator w dziale powierzchni biurowych Cushman & Wakefield podkreśla, że aglomeracja trójmiejska to główne zagłębie biurowe w województwie pomorskim.

– Przez ostatnie sześć lat rynek podwoił swoją wielkość, a boom inwestycyjny przypadł na ostatnie dwa lata – mówi Schroeder. – Przewidujemy, że w najbliższych 14 miesiącach łączny zasób powierzchni biurowej powinien przekroczyć tu 700 tys. mkw.

A Błażej Kucharski dodaje, że największym rynkiem biurowym jest Gdańsk, który dysponuje 70 proc. wybudowanej powierzchni.

– Najbardziej popularne są dzielnice Przymorze i Oliwa. Biura mają tam PwC,  State Street, Thyssenkrupp, Sii, Nordea  IT, Capital Markets – wylicza. – Także Gdynia, a szczególnie obszar ul. Łużyckiej z dwoma parkami biurowymi, jest ważnym miejscem na biurowej mapie Polski.

Colliers International podaje, że stawki najmu w nowoczesnych budynkach klasy A i A+ utrzymują się na poziomie 12,50 -15 euro za mkw. – Metropolia gdańska jest na tzw. krótkiej liście przy wyborze lokalizacji dla nowo powstających centrów SSC i BPO. Trend jest zasługą dobrej sytuacji na rynku pracy, odczuwalnej wysokiej jakości życia, i co ważne – możliwości planowania dalszej ekspansji – wyjaśnia Błażej Kucharski.

I dodaje, że w regionie inwestują nie tylko lokalni deweloperzy, ale firmy takie jak Echo Investment, GTC, Skanska. – Prognozujemy dalszy wzrost inwestycji z niewielką korektą stawek w trzecim – czwartym kwartale 2017 roku, kiedy to zostaną oddane do użytku Olivia Star oraz kolejny etap Alchemii – mówi Kucharski.

Liczne metamorfozy

Paweł Grabowski wskazuje, że większość powstających w Trójmieście biurowców ma klasę A. – Kilka starszych budynków przeszło metamorfozę i z pamiętających czasy komunizmu obiektów przekształcono je w nowoczesne biurowce – opowiada. Przykładem takiej modernizacji mogą być gdańskie C200, Pomerania Office Park, czy Xenon Park w Gdyni.

Ekspert BIG Nieruchomości podkreśla, że popyt na biura jest bardzo duży. – Kluczowymi najemcami są przedstawiciele branż SSC/BPO oraz IT. Duża część najemców to firmy związane z branżą morską – spedycyjne, logistyczne, projektowe – wylicza.

Błażej Kucharski zwraca uwagę, że zmiany na rynku pracy nie ominęły także Trójmiasta. – Zaczyna tu dominować rynek pracownika, co wymusza istotne zmiany w projektowaniu przestrzeni biurowej i dostarczaniu nowych rozwiązań – podkreśla ekspert Colliers International. – Inwestorzy, dopasowując się do zmieniającego się rynku, zdecydowanie częściej wybierają nowoczesne biurowce, które zapewnią najwyższy komfort pracy, bezpieczeństwo dla realizowanych procesów oraz efektywność wynajmowanej powierzchni – mówi.

Adam Schroeder dodaje, że stabilny popyt oraz duża liczba nowych firm zainteresowanych otwarciem biura w Trójmieście sprawiły, że deweloperzy przygotowują coraz odważniejsze projekty. – Najemcy są najczęściej zainteresowani budynkami przy głównej osi transportowej Trójmiasta – zwraca uwagę ekspert Cushman & Wakefield. – Równie waży jest odpowiedni standard biura oraz możliwość wynajęcia w przyszłości dodatkowej powierzchni, co ma znaczenie, gdy podaż jest ograniczona – wyjaśnia.

Przedszkole czy klub fitness?

I podkreśla, że najemcy liczą także na usługi dodatkowe, takie jak kantyna, kawiarnia, przedszkola czy fitness kluby. – Dlatego też rośnie popularność budynków w bliskiej odległości od galerii handlowych czy centrum miasta – mówi Adam Schroeder. – Gdy oferty deweloperów są porównywalne, wtedy dodatkowe udogodnienia – np. centrum fitness w budynku lub w najbliższej okolicy – potrafią przekonać najemcę do wyboru danej inwestycji.

W ostatnich latach znacznie poprawiły się też połączenia komunikacyjne Trójmiasta z innymi regionami Polski, co ma duże znaczenie dla inwestorów.

Mogą Ci się również spodobać

Szczecińska filharmonia będzie jesienią miejscem wielu interesujących wydarzeń

Kultura rozkwita jesienią

Lato minęło, ale w miastach jest co robić. Jesienna oferta zaspokoi potrzeby duchowe i ...

Ranking Samorządów 2019: Ścieki pod kontrolą

W miastach już ponad 90 proc. mieszkańców korzysta z kanalizacji, na wsi jest znacznie ...

Ranking Samorządów 2019: Jak pomnażać podatkowe dochody

Dobra koniunktura to wyższe wypływy do wszystkich lokalnych budżetów. Najszybciej jednak rosną tam, gdzie ...

Zabiorą samorząd do Sejmu

Na Wiejskiej pojawi się rekordowa liczba polityków ze szczebla lokalnego. Deklarują, że zadbają o ...

Szczecińska filharmonia będzie jesienią miejscem wielu interesujących wydarzeń

Spróbujcie specjałów zrobionych w Szczecinie

Słynny w całym kraju „Paprykarz Szczeciński”. Pasztecik, który doczekał się w szczecińskim kalendarzu swojego ...

Dialog z pominięciem samorządów

Chociaż to z samorządowych budżetów płacona jest część pensji nauczycieli, nie zaproszono ich na ...