Na miejsce kongresu, który odbędzie się w dniach 10–13 września, wybrano Poznań. Tegoroczna edycja, wpisana w zbliżające się obchody 1050-lecia chrztu Polski, jest opatrzona hasłem „Ad Fontes”. W mieście, gdzie znajduje się symboliczny grobowiec pierwszych władców Polski – Mieszka I i Bolesława Chrobrego – pojawi się ponad 800 artystów i gości z całego kraju oraz z Europy. Organizatorami wydarzenia są Polska Federacja Pueri Cantores oraz Poznański Chór Katedralny.

Program będzie składał się z czterech części. Mają sięgać do źródeł: wiary (Ad Fontes Fidei), muzyki (Ad Fontes Musicae), społeczności (Ad Fontes Populi) oraz historii (Ad Fontes Historiae). Wśród planowanych wydarzeń jest między innymi Noc Chórów, czyli koncerty w kościołach.

– To chóry dziecięce zajmujące się oprawą liturgiczną w swoich lokalnych kościołach, ale uczestniczące także w koncertach za granicą – mówi Michał Filimon, przewodniczący komitetu organizacyjnego. – Ideą nadrzędną jest jednoczenie dzieci w duchu katolickiego wychowania oraz życia w pokoju.

Polska Federacja Pueri Cantores działa od 1992 r. i organizuje krajowe kongresy co dwa, trzy lata. Uczestniczą w nich chóry wykonujące muzykę liturgiczną nawiązującą do chorałów gregoriańskich. Jest częścią międzynarodowej organizacji Pueri Cantores, której historia sięga początków XX wieku.