Debata nad konstytucją

Debata konstytucyjna „Rzeczpospolita jako dobro wspólne wszystkich obywateli” z udziałem gości specjalnych – profesorów Hanny Suchockiej, Andrzeja Rzeplińskiego, Wojciecha Łączkowskiego i Stanisława Patyry – uświetni galę wręczenia nagród finalistom V edycji Konkursu Wiedzy o Prawie.

Konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Wielkopolski, we współpracy z Samorządem Województwa Wielkopolskiego i pod patronatem marszałka województwa wielkopolskiego, zorganizowała Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu.

– Piąta edycja konkursu jest wydarzeniem szczególnym. Wiąże się z XX-leciem obowiązywania Konstytucji RP. Zakres tematyczny tegorocznej edycji związany był z Konstytucją RP i ustawami samorządowymi: o samorządzie województwa, powiatu i gminy – informuje Jolanta Kucharzak, przewodnicząca zespołu ds. edukacji prawnej Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu.

W tym roku w konkursie wzięło udział 250 uczniów. Podczas pierwszego etapu uczestnicy wypełniali test i odpowiadali na jedno pytanie ze wskazanego zakresu. W finale 30 uczniów zmierzyło się w części pisemnej z kazusem, czyli przypadkiem z życia, który trzeba było rozwiązać w oparciu o zakres tematyczny konkursu. W części ustnej odpowiadali na pytania dotyczące postanowień Konstytucji RP, ustaw samorządowych i zagadnień opisanych w podręczniku „Przychodzi uczeń do prawnika…” autorstwa radców prawnych Natalii Radosh i Michała Łakomeckiego.

Pierwsze miejsce zajęła Inga Grela z II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej w Poznaniu, drugie przypadło ubiegłorocznemu zwycięzcy – Maciejowi Kowalczykowi z III LO im. św. Jana Kantego w Poznaniu, zaś trzecie – Mateuszowi Napartemu z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich we Wronkach.

Nagrody ufundowane przez marszałka województwa wielkopolskiego zostaną wręczone 8 czerwca, podczas uroczystej gali w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu.

Mogą Ci się również spodobać

Dietrich, Gershwin i Kozidrak

Teatry zapraszają na muzyczne spektakle. 6–9 czerwca, Szczecin Teatr Współczesny, „Być jak Beata” Wokalistka ...

Lubuskie świętuje 15 lat Polski w Unii Europejskiej

TEKST SPONSOROWANY: Pod hasłem „#LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość" województwo lubuskie rozpoczęło wielkie świętowanie ...

Zmiany granic gmin budzą kontrowersje

Oceny wniosków o zmiany granic administracyjnych dowodzą, że potrzebne są zmiany przepisów. Dziś zdarza ...

Zrównoważony rozwój za mniejsze pieniądze

Wyłonione w wyborach lokalne władze, chcąc rozwijać konkurencyjność gminy czy miasta, będą miały ciężki ...

Dwa wspaniałe dni w Szczecinie

48 godzin to stanowczo za mało, by poznać Szczecin, ale to dobry początek. Zanim ...

Krótka kołdra utrudnia rozwój kultury

Coraz więcej środków przeznacza się na działalność muzeów i teatrów. Ciągle jednak jest ich ...