Więcej miejsca dla inwestorów

Po powiększeniu granic Opola z początkiem roku w obrębie miasta znalazł się atrakcyjny teren o powierzchni przeszło 100 hektarów.
shutterstock

Zmiana granic Opola przyniosła miastu nowe grunty i szanse na przyciągnięcie kolejnych inwestycji.

Opole ma solidny magnes, którym będzie przyciągać nowych inwestorów. Po powiększeniu granic administracyjnych z początkiem roku w obrębie miasta znalazł się atrakcyjny teren o powierzchni przeszło 100 hektarów, położony zaledwie 8 km od autostrady A4 i tyle samo oddalony od centrum.

Znajduje się przy skrzyżowaniu dróg krajowych nr 46 i 94, z którymi zostanie połączony poprzez rondo. Jego atutem jest prosta struktura własności, należy bowiem do Agencji Nieruchomości Rolnych. Atrakcyjność tego gruntu dla nowych inwestycji zwiększa również fakt objęcia go statusem Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest Park (WSSE).

Dla miasta sporym wyzwaniem będzie teraz zagospodarowanie terenu. Trzeba doprowadzić tam energię elektryczną, a także pozostałe media niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie przygotowywana jest w tej sprawie dokumentacja. Opracowywane są również projekty pierwszego etapu drogi wewnętrznej, trwają ponadto prace przy miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Według informacji opolskiego Urzędu Miasta mimo początkowego etapu przygotowań pozyskanych gruntów do przyszłych inwestycji już teraz pojawiają się firmy, które są zainteresowane ulokowaniem tam swoich przedsięwzięć.

– W Polsce wyczerpują się dobrze położone i w pełni uzbrojone tereny inwestycyjne o prostej strukturze własności – twierdzi urząd.

Dlatego nowy teren powinien się stać ważnym elementem rozwoju miasta i regionu. – Opole z nowym, dużym i dobrze przygotowanym terenem inwestycyjnym będzie unikatową lokalizacją w Polsce pod nowe zakłady produkcyjne, dające nowe miejsca pracy – argumentuje Maciej Wujec, pierwszy zastępca prezydenta Opola.

Pozyskane dzięki zmianie granic administracyjnych grunty będą miały tym większe znaczenie, że w podstrefie WSSE w Opolu przy ul. Północnej z ponad 56 hektarów pozostało do zagospodarowania już tylko osiem. Tymczasem władze miasta liczą, że nowe tereny przyciągną dużego inwestora, najlepiej z branży motoryzacyjnej, który w dodatku byłby magnesem dla kolejnych firm, w tym poddostawców.

Dodatkową zachętą mają być zwolnienia z podatku od nieruchomości, uchwalone przez Radę Miasta jeszcze w ubiegłym roku. Firma inwestująca minimum 75 mln zł i tworząca co najmniej 100 nowych miejsc pracy będzie mogła liczyć na ulgę w wysokości do 35 proc. przez okres do dziesięciu lat.

Dla nowych inwestycji znaczenie będzie miało także dalsze powiększanie obszaru WSSE. W jej granice mają być włączone kolejne 22 hektary.

Mogą Ci się również spodobać

Nowoczesne zabiegi w historycznej sali operacyjnej

W sali, w której prof. Zbigniew Religa przeprowadził pierwszy w Polsce przeszczep serca, wszczepiane ...

Są pieniądze na walkę ze smogiem

Po dwóch latach starań województwo zachodniopomorskie wprowadza swój własny program antysmogowy. Prawie 40 mln ...

Różne specyfiki, ale jeden cel

Mniejsze miasta wzorem metropolii stają się inteligentne. Mają utrudnione zadanie, ale wiele z nich ...

Janosikowe trzeba odesłać do lamusa

Rząd mógłby zwiększyć pulę tych dochodów dla nas i przeznaczyć większość PIT dla poszczególnych ...

Gimnastyka sportowa w najlepszym wydaniu

Już za dwa tygodnie do Szczecina przyjadą setki gimnastyczek i gimnastyków, by powalczyć w ...

Stacja Kostrzyn znów zagra

1 sierpnia rusza kolejna edycja festiwalu Pol’and’Rock – imprezy, którą Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ...