Dobre miejsce do życia i pracy

Podczas kongresu będzie mowa m.in. o gospodarczej sile regionu, czyli inteligentnych specjalizacjach Warmii i Mazur
AdobeStock

To nie tylko region do wypoczynku, ale też miejsce dla prowadzenia biznesu czy rozwijania startupów – przekonują organizatorzy I Warmińsko-Mazurskiego Kongresu Przyszłości.

Impreza odbędzie się 16 i 17 listopada w Olsztynie. Ma służyć zacieśnianiu współpracy między biznesem a samorządem. – Potrzebne jest stworzenie platformy wymiany doświadczeń ludzi z różnych branż, miejsca integracji samorządów oraz środowisk biznesowych i społecznych – tłumaczy pomysł kongresu Ewa Labes-Kunicka z Urzędu Marszałkowskiego.

Samorząd województwa jest współorganizatorem kongresu. Pomysłodawcy chcą przekonać mieszkańców, i nie tylko, że w regionie można prowadzić biznes, rozwijać startupy i, co więcej, na tym zarabiać. – Będziemy mówić o innowacyjności i konkurencyjności. O gospodarczej sile regionu, czyli naszych inteligentnych specjalizacjach. Powiemy, jak skutecznie korzystać z funduszy unijnych – wylicza Ewa Labes-Kunicka.

Podkreśla, że Regionalny Program Operacyjny jest nastawiony na wsparcie przedsiębiorczości, innowacyjność i konkurencyjność, projekty łączące sferę biznesu oraz nauki. – Chcemy, aby młodzi ludzie zobaczyli, że w naszym regionie warto żyć i wiązać z nim przyszłość – dodaje urzędniczka.

Organizatorzy zaplanowali bloki tematyczne dotyczące różnych sfer życia, m.in. biznesu i gospodarki, problemów związanych z pozyskaniem pracowników. – Jest przewidziany blok tematyczny dla samorządowców, poświęcony m.in. jeszcze skuteczniejszej promocji życia w małych miastach. Będziemy gościć m.in. twórców Cittaslow (Międzynarodowa Sieć Miast Dobrego Życia), którzy podzielą się doświadczeniami – mówi Ewa Labes-Kunicka. Podkreśla, że coś dla siebie znajdą również mieszkańcy, ponieważ zaplanowano cykl wykładów i warsztatów, poświęcony zdrowemu stylowi życia. Gośćmi będą m.in. dietetycy i trenerzy personalni. Przewidziano wykłady na temat zdrowych nawyków żywieniowych. – Zdrowa, naturalna żywność jest jedną z inteligentnych specjalizacji naszego regionu i zdobywa coraz więcej zwolenników – zauważa przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego.

To o jej walorach opowiedzą specjaliści z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W programie kongresu będzie też blok na temat rozwoju osobistego.

Organizatorzy spodziewają się, że podczas kongresu dojdzie do integracji różnych środowisk, a także promocji regionu.

– Chcemy pokazać najbardziej zbliżony do modelowego ekosystem, w którym samorząd, biznes i mieszkańcy współpracują, by osiągnąć wspólne korzyści – tłumaczy Ewa Labes-Kunicka.

Warmińsko-Mazurski Kongres Przyszłości ma być imprezą cykliczną.

Mogą Ci się również spodobać

Komu wodociąg, komu kanalizację

Nawet w dużych miastach nie wszyscy są podłączeni do sieci wodno-kanalizacyjnej. Na wsiach to ...

Opryski szkodzą nie tylko komarom

Duże miasta raczej niechętnie zlecają opryski przeciwko komarom i kleszczom, w mniejszych takie zabiegi ...

E–urząd ma być przyjazny niepełnosprawnym

Strony internetowe urzędów oraz aplikacje mobilne są coraz częściej przygotowywane z myślą o niewidomych ...

Turysta wjedzie do Krakowa tylko z biletem?

Wraca temat „Biletu do miasta”, czyli podatku od turystów, jaki ci płaciliby chcąc zwiedzić ...

Potrzeba inwestycji w innowacje

Dynamika PKB w tym roku może być nieco wyższa niż zakładano. Byłoby jednak dobrze, ...

Najbardziej morskie centrum w Polsce

Pokazywanie różnorodnych zjawisk naukowych na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem, wodą czy rybołówstwem, ...