Smart oświetlenie w Mieścisku

Enea

W Mieścisku (powiat węgrowiecki) powstał nowoczesny system oświetlenia drogi pieszo-rowerowej.

Inteligentny system steruje oświetleniem LED w taki sposób, że światło podąża za przechodniem lub rowerzystą, a natężenie oświetlenia dostosowane jest do potrzeb. Inwestycję wybudowano w formule ESCO, od marca do maja 2016 r. Formuła ESCO oznacza, że spłata kosztów instalacji następuje z oszczędności powstałych z opłat za energię i eksploatację oświetlenia. Instalacja oświetleniowa o długości około 850 m wyposażona jest w energooszczędne oprawy o mocy 19 W każda i autonomiczny system sterowania oświetleniem. Pełną mocą lampy świecą tylko w momencie pojawienia się ruchu, a w pozostałym czasie natężenie światła jest na poziomie minimalnym. Wtedy oprawy świecą na poziomie 40% mocy, dzięki czemu zużywają znacznie mniej energii.

W celu efektywnego zarządzania oświetleniem droga podzielona została na odcinki, tzw. 16 punktów węzłowych wyposażonych w czujniki ruch, które sterują oświetleniem odpowiedniego sektora. Gdy czujniki wykryją ruch wysyłany jest bezprzewodowy sygnał, który wzbudza kolejne oprawy i rozświetla najbliższą okolicę. Lampy LED-owe dają białe, naturalne światło i równomierne doświetlają drogę. Konstrukcja słupów o wys.5 metrów wpływa też na kąt emisji światła, przez co oświetlane są właściwe obszary drogi. Dzięki zastosowaniu rozwiązań smart oraz efektywnych energetycznie 780 opraw LED-owych w 25-ciu miejscowościach gmina uzyskuje znaczne oszczędności na wydatkach na energię. Odpowiednia jakość oświetlenia przekłada się też na jego trwałość i niską awaryjność, co też przynosi oszczędności.

Mogą Ci się również spodobać

Donald Tusk może jeszcze sporo zdziałać

Partyjna polityka wywiera coraz większy wpływ na działania samorządów – mówi były premier Jerzy ...

Da wytchnąć mieszkańcom Gryfic

Po latach oczekiwania mieszkańcy Gryfic mają szansę na północną obwodnicę. Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich ...

Przy otwieraniu ofert nie może być wątpliwości

Procedury przetargowe muszą być jawne, tak aby nie naruszać uczciwej konkurencji i równego traktowania ...

Stawianie na różnorodność i kreatywność klientów wychodzi na dobre

Mieli wybór, czy przez chwilę mieć więcej pieniędzy, czy też budować coś trwałego. Właściciele ...

Obrót mieniem z podatkiem

Gmina, która sprzedaje, wywłaszcza czy wnosi aportem nieruchomości otrzymane w drodze komunalizacji czy w ...

Gminy zajrzą do kieszeni niektórych lokatorów

Miasta mogą już wypowiadać umowy najmu samotnym, którzy mieszkają na stu metrach, oraz podnosić ...