Smart oświetlenie w Mieścisku

Enea

W Mieścisku (powiat węgrowiecki) powstał nowoczesny system oświetlenia drogi pieszo-rowerowej.

Inteligentny system steruje oświetleniem LED w taki sposób, że światło podąża za przechodniem lub rowerzystą, a natężenie oświetlenia dostosowane jest do potrzeb. Inwestycję wybudowano w formule ESCO, od marca do maja 2016 r. Formuła ESCO oznacza, że spłata kosztów instalacji następuje z oszczędności powstałych z opłat za energię i eksploatację oświetlenia. Instalacja oświetleniowa o długości około 850 m wyposażona jest w energooszczędne oprawy o mocy 19 W każda i autonomiczny system sterowania oświetleniem. Pełną mocą lampy świecą tylko w momencie pojawienia się ruchu, a w pozostałym czasie natężenie światła jest na poziomie minimalnym. Wtedy oprawy świecą na poziomie 40% mocy, dzięki czemu zużywają znacznie mniej energii.

W celu efektywnego zarządzania oświetleniem droga podzielona została na odcinki, tzw. 16 punktów węzłowych wyposażonych w czujniki ruch, które sterują oświetleniem odpowiedniego sektora. Gdy czujniki wykryją ruch wysyłany jest bezprzewodowy sygnał, który wzbudza kolejne oprawy i rozświetla najbliższą okolicę. Lampy LED-owe dają białe, naturalne światło i równomierne doświetlają drogę. Konstrukcja słupów o wys.5 metrów wpływa też na kąt emisji światła, przez co oświetlane są właściwe obszary drogi. Dzięki zastosowaniu rozwiązań smart oraz efektywnych energetycznie 780 opraw LED-owych w 25-ciu miejscowościach gmina uzyskuje znaczne oszczędności na wydatkach na energię. Odpowiednia jakość oświetlenia przekłada się też na jego trwałość i niską awaryjność, co też przynosi oszczędności.

Mogą Ci się również spodobać

W kolejce do parowozów

Szczyt wakacyjnych powrotów oznacza dramat na torach. Lepiej przeczekać do września i pojeździć zabytkowym ...

„Dobry start” nie jest na wyścigi

Konflikt ojca i matki wymaga od wójta większej dociekliwości przed wydaniem decyzji o wypłacie ...

Flipperzy na działkach rekreacyjnych

Najwięcej nieruchomości letniskowych oferują województwa kujawsko- -pomorskie i mazowieckie. Na zakupy ruszają także inwestorzy.

Stary rynek po nowemu

Samorządy coraz chętniej rewitalizują rynki, wychodząc z założenia, że szanujące się miasto potrzebuje reprezentacyjnego ...

Unijne dotacje dla branży stoczniowej

Po raz pierwszy w historii udało się zdobyć wsparcie w ramach regionalnego programu operacyjnego ...

Przyjazny urząd w sieci

Publiczne strony internetowe, m.in. gmin, będą musiały być dostosowane do nowych wymogów dostępności, tak ...