Legnica
Wikimedia

W Legnicy wdrożony został zintegrowany system wspierający zarządzanie ruchem i transportem publicznym. Na ITS składa się infrastruktura informatyczna, telekomunikacyjna, sieć teletechniczna, specjalizowane kontrolery sterujące ruchem i kamery monitoringu.

Główne elementy systemu to sieć transmisji danych oraz centrum zarządzania danymi. Głównym celem systemu jest poprawa płynności ruchu przy jednoczesnym podniesieniu bezpieczeństwa użytkowników dróg oraz poprawę funkcjonowania komunikacji zbiorowej i pojazdów uprzywilejowanych poprzez skrócenie czasu podróży na określonych trasach w mieście.

System jest podzielony na trzy tzw. warstwy główne, którym przypisano konkretne zadania. Pierwsza to urządzenia fizycznie rozlokowane w mieście, które komunikują się z pozostałymi warstwami za pomocą stworzonej w tym celu sieci. Kolejne to wszystkie podsystemy oprogramowania przeznaczone do kontroli urządzeń, zarządzania informacją, do jej rejestrowania i przekazywania na najwyższą warstwę. W warstwie najwyższej znajdują się użytkownicy i aplikacje stworzone z myślą wspomaganiu zarządzaniem ruchem. Na serwerach w centrum danych pracuje zaawansowane oprogramowanie odpowiedzialne za komunikację i wizualizację stanu ruchu w mieście. Wspiera ono operatorów Centrum Zarządzania Ruchem monitorujących stan miejskiego ruchu mających także do dyspozycji aplikacje służące m.in do optymalizacji ruchu, wglądu w stan skrzyżowań, kontrolowania wjazdów na czerwonym świetle, zdalnego zmieniania programów sygnalizacji i in.

Projekt ten wdrożony został w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko; Priorytet: VIII Bezpieczeństwo transportu i krajowe sieci transportowe; Działanie: 8.3 Rozwój inteligentnych systemów transportowych. W ramach projektu przebudowano 43 skrzyżowania i dostosowano je do włączenia w system ITS. Zainstalowano ponad 100 kamer; 5 świetlnych znaków zmiennej treści na głównych drogach wjazdowych do centrum miasta, aby informować kierowców o utrudnieniach; zaadaptowano istniejącą stację meteo, która obecnie raportuje informacje o pogodzie na portalu www i w Centrum Zarządzania Ruchem; na wybranych przystankach uruchomiono system dynamicznej informacji przystankowej, a dla użytkowników komunikacji publicznej wdrożono aplikację mobilną MyBus, pozwalającą zaplanować podróż autobusem miejskim na smartfonie. Więcej informacji its.legnica.eu.

Mogą Ci się również spodobać

Ranking Samorządów 2020: Ekologia to inwestycja w przyszłość

Co trzecia złotówka w ochronie środowiska przeznaczana jest na inwestycje – wynika z Rankingu ...

Rząd odbiera nam niezależność

Sprawowanie funkcji w samorządzie niesie dziś ze sobą większe ryzyko niż wcześniej. W niektórych ...

Odsłanianie Tatr. Nowy Targ ma uchwałę krajobrazową

Od lutego Nowy Targ ma uchwałę krajobrazową. Przepisy pozwolą na oczyszczenie miasta z reklamowej ...

Fundusz Inwestycji Samorządowych: kto zyska, a kto straci?

Samorządy mają dostać od rządu 6 mld zł jako elementy tarczy osłonowej przed efektami ...

Paradoks: powietrze w małych miastach może szkodzić bardziej niż w metropolii

O ile duże miasta mogą się pochwalić tysiącami usuniętych kopciuchów, o tyle małe ośrodki ...

Mój głos na 30-lecie samorządu terytorialnego w Polsce

Zaprosiliśmy przedstawicieli samorządu terytorialnego różnych szczebli do dzielenia się z nami swoimi opiniami, refleksjami, ...