Kluski dolnośląskie

Jan Bończa-Szabłowski
Fotorzepa / Kompala Waldemar

Czy wie pan, po co jest to zagłębienie w kluskach śląskich? – zapytała mnie kiedyś znana aktorka Ewa Ziętek. – Na tłuszczyk – odpowiedziała z triumfem, widząc, że nie mam pojęcia. Nie wiem, czy Dolny Śląsk tak jak Śląsk ma swoje kluski, ale z pewnością zarówno turyści, jak i mieszkańcy mogą tu znaleźć wiele innych potraw, które kuszą podniebienie.

Ta ilość potraw znacznie się powiększyła – jak pisze Danuta Walewska – gdy stolica Dolnego Śląska stałą się Europejską Stolicą Kultury. W niewielkich knajpkach w regionie zjemy znacznie taniej niż w dużym mieście. Tam jest naprawdę bardzo smacznie. Są grzyby z miejscowych lasów, gdzie rokrocznie organizowane są konkursy grzybobrania. Są ryby z milickich stawów, zaliczanych do najstarszych hodowli w Europie. A karp wędzony, mało znany w innych regionach Polski, to prawdziwe przeżycie kulinarne.

Oprócz karpi są jeszcze inne ryby słodkowodne – sum, tołpyga, jesiotr, szczupak, okoń i karaś. A mówiąc o karaskach – które utrwalił w „Iwonie, księżniczce Burgunda” Witold Gombrowicz – płynnie przejdziemy do spraw kultury. Wrocław stał się po wojnie dla wielu Polaków rekompensatą za utracony Lwów. Tam też przeniosło się wiele lwowskich instytucji kultury. Jedną z nich jest Panorama Racławicka. Od 32 lat, jakie minęły od jej otwarcia, zdążyło ją odwiedzić niemal 9,5 mln widzów. Dla młodszych czytelników krótkie wyjaśnienie: Panorama Racławicka to taki obraz Kossaka i Styki w technice 3D.

Mogą Ci się również spodobać

Pamiętajmy o ogrodach

Miasta rosną. Prognozy ONZ mówią, że już w połowie następnej dekady 60 proc. mieszkańców ...

Gdzie najlepiej aktywnie spędzić wakacje

Nowego blasku nabrały mariny, przybyło tras rowerowych czy możliwości wypraw Kanałem Augustowskim.

Gmina nie zapłaci za faul

To, że władze lokalne organizowały turniej piłkarski, nie uzasadnia domagania się od nich pieniędzy ...

Warszawska Praga ma szansę na skok cywilizacyjny

Prawobrzeżna stolica krok po kroku zmienia oblicze. A prawdziwą rewolucję Praga może przeżyć dzięki ...

Gliwicka aplikacja na płynną jazdę

Gliwicki ITS, czyli inteligentny system sterowania ruchem, to jeden z najnowocześniejszych tego typu systemów ...

Przy śmieciach trzeba kalkulować

Zryczałtowana stawka za odpady z ogródków działkowych czy domków letniskowych musi być oparta na ...