Riviera Reymont

Jan Bończa-Szabłowski
Fotorzepa/Waldemar Kompała

Gdybyście jeszcze mieli schody, bylibyście tak pięknym miastem jak Odessa – powiedział mi kiedyś pewien Ukrainiec zachwycony Łodzią.

Łódź rzeczywiście przypomina Odessę. Ma swoje malownicze zakamarki, ale też wielki potencjał. Tak jak Odessa od zawsze przyciągała artystów. Ze względu na tradycje filmowe Jan Machulski mówił o niej Hollyłódź. Muzeum Sztuki było mekką nie tylko dla plastyków. O tym, jaką rolę przywiązuje do historii i tradycji, świadczą Festiwale Czterech Kultur.

Dzięki Waldemarowi Zawodzińskiemu Teatr Jaracza stał się jedną z najlepszych scen dramatycznych w Polsce. Od pewnego czasu zapuszczone budynki odzyskują dawny blask dzięki największemu w Polsce programowi rewitalizacji. Bodźcem, który spowodował taki stan rzecz, była Manufaktura, która po rewitalizacji stała się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc. Tam dawnymi czasy Andrzej Wajda nakręcił niektóre sceny „Ziemi obiecanej”. Ta najpopularniejsza obok „Chłopów” powieść Władysława Reymonta przyniosła Łodzi międzynarodową sławę. Łodzianie od lat są za nią wdzięczni polskiemu nobliście. W tym roku z okazji 150-lecia jego urodzin Łódź stanie się miastem Reymonta. A nawiązując do nazwy niezwykle kulturotwórczego stołecznego klubu studenckiego, można będzie o niej mówić „Riviera Reymont”.

Mogą Ci się również spodobać

Dziury w urzędowej sieci

Systemy informatyczne i bazy danych będące w dyspozycji administracji gmin i miast są bardzo ...

Bezdomni nie pasują do zabytków?

Czy bezdomnych trzeba wyrzucić z centrum Krakowa? Konflikt wywołany propozycją jednego z radnych narasta. ...

Przetargi: wolna ręka tylko w nagłych sytuacjach

Odstąpienie od umowy to nie jest okoliczność uzasadniająca użycie szybkiego trybu wyłonienia nowego wykonawcy. ...

Miejska podróż na prąd

Samorządy rzadko uruchamiają własne wypożyczalnie pojazdów elektrycznych, ale wspierają rozwój takich inicjatyw.

Miasta stają się coraz bardziej inteligentne

W rewolucję technologiczną włączają się polskie miejscowości, nie tylko te duże. Idą śladami Rzeszowa, ...

Spalarnie bez śmieci

Propozycja wprowadzenia zakazu termicznego przekształcania odpadów może podnieść koszty gospodarki komunalnej – ostrzegają gminy.