– Jesteśmy na etapie ustalenia wolumenów węgla pochodzącego z kopalń PGG, jaki w poszczególnych gminach pozostał. Przygotowywana jest procedura umożliwiająca zbycie przez samorządy węgla – przekazał nam Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej (PGG).
W listopadzie 2022 r. weszła w życie ustawa o preferencyjnym zakupie paliwa stałego przez gospodarstwa domowe (tzw. ustawa węglowa), na mocy której gminy podjęły się sprzedaży węgla mieszkańcom po preferencyjnej cenie, nie większej niż 2 tys. zł. Paliwo rozprowadzać mogły mieszkańcom nie tylko same samorządy, ale też spółki czy związki gminne.
Początkowo przepisy miały obowiązywać do końca kwietnia br., ale w marcu Sejm przedłużył termin handlu węglem do końca lipca. Niektórym gminom udało się w całości sprzedać węgiel zakupiony po preferencyjnych cenach. Tak było choćby w Rakszawie na Podkarpaciu, gminie Oświęcim czy w Darłowie. – Miasto samodzielnie, nie angażując spółek komunalnych, przystąpiło do zakupu paliwa stałego po cenach preferencyjnych. Łącznie zakupiono i sprzedano mieszkańcom po cenach preferencyjnych ponad 258 ton węgla kamiennego. Do końca kwietnia zakończono całą sprzedaż – przekazała Aleksandra Basarab, pełnomocnik burmistrza Darłowa ds. nadzoru i kontroli nad spółkami komunalnymi.
Czytaj więcej
Mimo obaw o brak węgla na potrzeby grzewcze odbiorców indywidualnych nie było powszechnego proble...
Ale nie wszędzie wszystko udało się sprzedać. Miasto Nowa Sól zakupiło od Węglokoksu 931 ton paliwa. – Mieszkańcy nabyli 922 tony. Pozostałe 9 ton węgla planujemy przeznaczyć na potrzeby własne – mówi Ewa Batko, rzecznik Urzędu Miasta.