Dzieła w parku i na rynku. Kraków, Warszawa, Toruń, Sopot

Wakacyjne wycieczki to świetna okazja, by obejrzeć wystawy Jana Matejki, Badiucao, Tonny’ego Cragga – w Krakowie, Warszawie, Toruniu i Sopocie.

Publikacja: 06.07.2023 12:06

Twórczość Jana Matejki można oglądać w krakowskich Sukiennicach

Twórczość Jana Matejki można oglądać w krakowskich Sukiennicach

Foto: Mat. Pras.

W Roku Jana Matejki Muzeum Narodowe w Krakowie proponuje spojrzenie na dzieje Europy Środkowo-Wschodniej przez pryzmat twórczości najwybitniejszego i najpopularniejszego malarza polskiego historyzmu. Głównymi motywami prezentacji „Matejko. Malarz i historia” w gmachu głównym na rynku są wielkoformatowe płótna „Kazanie Skargi” oraz „Rejtan”, którym towarzyszą dziesiątki mniejszych prac, szkice i rekwizyty, pamiątki i dokumenty – w sumie ponad 300 obiektów, także ze zbiorów prywatnych i zagranicznych.

Napaść Rosji

Wystawa przekonuje, że Matejko opowiadał o polskiej historii w sposób, który intrygował widzów również w Wiedniu czy Paryżu. „Skarga” i „Rejtan” witane były w stolicy Francji jako znak odrodzenia wielkiego malarstwa historycznego, które w drugiej połowie XIX wieku przechodziło kryzys. Z dzisiejszej perspektywy można powiedzieć, że przypominał o przełomowych momentach w historii, ale też analizował je ku przestrodze krytycznie.

Ekspozycja została podzielona na części: „Cóż po malarzu w czasie marnym?”, „Młody Matejko”, „Narodziny artystycznego dziejopisa”, „Obrazowanie historii”, „W Europie Środkowo-Wschodniej, czyli gdzie?”, „Rzeczpospolita, ale czyja”, „Cywilizacja, ale jaka?”. Dyrektor MNK prof. dr hab. Andrzej Szczerski w katalogu do wystawy podkreślił: „Z inicjatywy Muzeum Narodowego w Krakowie rok 2023 został ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Jana Matejki (…) Szczycimy się także tym, że Jan Matejko należał do inicjatorów powołania w 1879 r. Muzeum Narodowego w Krakowie, z którym współpracował do końca życia, a jego wybitne dzieła stanowią dziś najważniejszą część historycznej ekspozycji w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, oddziale krakowskiego Muzeum. Jan Matejko pozostaje niezmienne najbardziej znanym w Polsce malarzem, którego dzieła znajdują się na wystawach stałych w najważniejszych polskich muzeach. (…) Historia, której malarzem był artysta, jest dziś ponownie kluczowym zagadnieniem w procesie tworzenia tożsamości indywidualnych i zbiorowych, w relacjach międzyludzkich i międzypaństwowych, a manipulowana i przeinaczana może stać się pretekstem do wywołania wojny, czego tragicznym świadectwem jest napaść Rosji na Ukrainę”.

Polityczni kanibale

O wystawie chińskiego artysty-dysydenta-aktywisty Badiucao w CSW Zamek Ujazdowski zrobiło się głośno, gdy pojawiły się informacje o próbie ocenzurowania jej przez przedstawicieli rządu chińskiego. Chodziło głównie o obrazy przedstawiające przywódców Chin i Rosji pożerających części ciała obywateli swoich krajów. Internetowa twórczość Badiucao często przybierała formę kampanii partycypacyjnych, projektów badawczych lub wezwań do działania i idzie w parze z jego malarstwem, rysunkami oraz instalacjami wizualnymi i dźwiękowymi prezentowanymi na wystawie „Chiny. Opowieść prawdziwa”.

Sztuka Badiucao opowiada bowiem historię inną niż rządowa, oficjalna. Jest to opowieść o ciągłym łamaniu praw człowieka, manipulowaniu pamięcią historyczną na temat wydarzeń na placu Tiananmen w 1989 r., cenzurze nałożonej na obywateli Chin podczas pandemii Covid-19, przymusowej asymilacji kulturowej Ujgurów, protestach mieszkańców Hongkongu przeciwko polityce rządu czy niepokojących relacjach między Chinami a Rosją w kontekście jej inwazji na Ukrainę.

Warto dodać, że pierwsza indywidualna wystawa Badiucao, która miała się odbyć w Hongkongu w 2018 r., została odwołana w ostatniej chwili z powodu gróźb pod adresem artysty i jego rodziny. Ostatecznie otwarto ją w Fondazione Brescia Musei we Włoszech jesienią 2021 r. Kilka dni przed otwarciem chiński rząd zwrócił się do burmistrza miasta z prośbą o odwołanie wystawy. Wiosną 2023 r., na kilka dni przed otwarciem wystawy Badiucao w Pradze, podobne naciski wywierano na Centrum Sztuki Współczesnej DOX.

Ikoniczne rzeźby

W Toruniu i Sopocie można oglądać dwie niezależne od siebie ekspozycje czołowego brytyjskiego rzeźbiarza Tony’ego Cragga. Podtytuł wystawy z toruńskim CSW Znaki Czasu brzmi „Rzeźby i prace na papierze”. Cragg zadebiutował w 1979. W 1988 na 43. Biennale Sztuki w Wenecji za wystawę w pawilonie Wielkiej Brytanii zdobył Wyróżnienie Specjalne (Menzione Speziale) Jury oraz najważniejsze brytyjskie wyróżnienie artystyczne – Nagrodę Turnera.

Ekspozycja toruńska pokazuje 53 w większości wielkoformatowe rzeźby zrealizowane w różnych technikach i pochodzące ze wszystkich okresów twórczości artysty – od lat 70. do najnowszych – oraz 125 rysunków, grafik i akwarel. Wystawa powstała przy ścisłej współpracy z artystą i jego Studio Cragg w Wuppertalu.

Wystawie towarzyszy przegląd filmów o twórczości artysty, rozbudowany program edukacyjny i warsztatowy.

Z kolei Państwowa Galeria Sztuki prezentuje ekspozycję „Tony Cragg. Alternatywna rzeczywistość”, na której pokazywane są trzy zestawy dzieł – szklane rzeźby i instalacje, towarzyszące im rysunki i akwarele, co ważne, nie tylko w przestrzeni galerii: rzeźby usytuowano również w parku Północnym w Sopocie. Prace wykonane ze szkła prezentują ewolucję stylu artysty od początku lat 90. do czasów obecnych. Około 2009 r. artysta zaczął współpracę z Adriano Berengo i jego pracownią na wyspie Murano, która przyniosła wiele organicznych rzeźb inspirowanych naturą i architekturą.

Rysunki, grafiki i akwarele powstawały od najwcześniejszych lat twórczości brytyjskiego mistrza. Tony Cragg niemal codziennie rysuje ołówkiem na papierze, zarówno szkice do swoich projektów, jak i prace autonomiczne. Galeria pokazuje dzieła tworzone od roku 1999 do czasów obecnych.

Wielką atrakcją jest sceneria parku Północnego w Sopocie, rozciągającego się nad Bałtykiem za Grand Hotelem, gdzie można zobaczyć ikoniczne rzeźby Tony’ego Cragga „Points of View”, „Mixed Feelings” oraz „Versus i Masks”.

Warto zobaczyć
Opole zatrudniło testerów turystycznych. Czym się zajmą?
Warto zobaczyć
Ruszył sezon żeglarski na jeziorach. Nowe inwestycje czekają na żeglarzy
Warto zobaczyć
Zabytkowe pojazdy nie tylko dla turystów. Sezonowe linie na trasach
Materiał partnera
Muzeum Pamięci Sybiru z nagrodą Rady Europy
Warto zobaczyć
Jednonogi maszeruje w czasie