Aktualizacja: 15.03.2025 08:05 Publikacja: 28.02.2023 13:45
Foto: Adobe Stock
Taryfy opłat za wodę i ścieki zmieniane są raz na trzy lata. Z wnioskami o zatwierdzenie proponowanych stawek występują przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. Są one zależne od samorządów. Od 2018 r. zatwierdzaniem taryf zajmują się Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej (RZGW), które są częścią Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Wcześniej odbywało się to na poziomie samorządów, decyzje podejmowali radni.
W 2021 r. duża część firm wod.-kan. w Polsce przechodziła proces zatwierdzania taryf. Jednak wybuch wojny na Ukrainie i związany z tym wzrost kosztów (energia, gaz, koszty pracy, inflacja) spowodował, że wiele z nich zdecydowało się na złożenie wniosku o ich skrócenie i wprowadzenie nowych, z wyższymi opłatami dla odbiorców.
Od kwietnia nowe stawki za odbiór odpadów komunalnych w Olsztynie. Więcej za wywóz śmieci od następnego miesiąca zapłacą też mieszkańcy Kielc.
Mieszkańcy Gdańska płacą więcej za wodę i odprowadzanie ścieków. A dodatkowo w mieście tym została wprowadzona właśnie opłata abonamentowa, zgodnie z zaleceniem Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.
Gdyby przedsiębiorstwa wodociągowe przeciwdziałały stratom wody, moglibyśmy płacić za nią znacząco mniej. Jednak przedsiębiorstwa nie liczą, jak woda utracona wpływa na cenę za m3 wody sprzedawanej odbiorcom - wynika z kontroli NIK.
Od stycznia wzrosły opłaty za odbiór odpadów w Bydgoszczy. Opłaty za śmieci wzrosły też w Szczecinie, a od marca więcej zapłacą mieszkańcy Lublina.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Od Nowego Roku zużyta odzież, obuwie i tekstylia nie będą mogły trafiać do pojemników z odpadami zmieszanymi. W altankach śmietnikowych pojawią się nowe kosze, takie odpady będzie też można wrzucić do kontenerów organizacji charytatywnych lub oddać do PSZOK-u.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Część spółek wodociągowych i gmin już podniosła opłaty za wodę. Inne jeszcze czekają na decyzję regulatora, czyli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Pierwszy tysiąc litrów wody miesięcznie za złotówkę, kolejne dwa metry sześcienne też w promocyjnych cenach. Dopiero każdy następny byłby znacznie droższy - nad taką propozycją taryf za wodę pracuje właśnie ministerstwo infrastruktury.
W wielu miastach i gminach drożeje woda, a kolejne wzrosty taryfy zapowiadane są już także w przyszłym i w kolejnym roku.
W Polsce rośnie zużycie wody i produkcja ścieków. Aż 68,6 proc. pobieranych wód przeznaczane jest na cele produkcji przemysłowej. Firmowe ścieki w przeważającej części trafiają bezpośrednio do wód, ziemi lub sieci kanalizacyjnej.
Francuski detalista wycofuje z półek także inne produkty koncernu PepsiCo: chipsy Doritos i napoje Mirinda czy 7Up. Na półkach sklepów umieści informację, że to efekt niedopuszczalnych podwyżek cen tego producenta.
Ponad 70 proc. badanych akceptuje podwyżki opłat za wodę i odbiór ścieków wynikające z konieczności inwestycji i remontów – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”.
Samorządy alarmują: Wody Polskie ignorują argumenty sądu administracyjnego dotyczące zasad zatwierdzania taryf opłat za wodę i ścieki.
Spór sądowy między Wodociągami Białostockimi a Wodami Polskimi dotyczył odmowy zatwierdzenia taryfy opłat za wodę i ścieki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas